W Polsce na chorobę Alzheimera choruje przeszło 250 tys. osób – z czego tylko 10% ma postawioną diagnozę lekarską. Ma na to wpływ także sam chory, który często do choroby nie przyznaje się przed najbliższymi, lekarzem, a co najważniejsze – przed samym sobą. Czas to zmienić.
Oczyszczanie wnętrza tętnicy za pomocą specjalnych przyrządów, usuwanie części czaszki w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz niej, czy specjalne stenty wkładane pod tętniaka - duża liczba zachorowań na udar mózgu powoduje, że w Polsce wprowadzanych jest coraz więcej nowoczesnych metod leczenia tej choroby. Są inwazyjne, ale bezpieczne, zmniejszają śmiertelność, niektóre z nich są także refundowane, a więc dostępne dla każdego.
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i właściwej kondycji fizycznej w każdym wieku, a stosować się do tej zasady muszą zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Co prawda w przypadku seniorów przy układaniu jadłospisu trzeba zazwyczaj brać pod uwagę takie czynniki, jak choroby układu pokarmowego bądź inne niedogodności związane z wiekiem, ale warto pamiętać o tym, by właściwie odżywiać nie tylko ciało, lecz przede wszystkim umysł.
Tętniak rozwija się w nas podstępnie, bezobjawowo. Można żyć z nim latami, aż pewnego dnia pęka, powodując groźne dla zdrowia krwawienie podpajęczynówkowe. Jak się jednak okazuje, aż ponad połowa chorych ma objawy ostrzegawcze na 6 do 20 dni przed pęknięciem tętniaka. Natychmiastowa reakcja na niepokojące objawy i szybka diagnoza może uratować choremu życie.
Pojawiły się nowe doniesienia w sprawie stanu zdrowia Joni Mitchell. Według najnowszych wiadomości, artystka miała tętniak mózgu.
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na problem udaru mózgu, który rocznie na świecie dotyka około 15 mln osób. W leczeniu tej choroby liczy się przed wszystkim czas – szybkie postawienie diagnozy ma wpływ dalsze leczenie. Konsekwencje tego schorzenia można zmniejszyć czy nawet odwrócić – warunkiem jest podjęcie natychmiastowej rehabilitacji.
Mózg stanowi 2 procent masy naszego ciała i choć to bardzo niewiele, to jego rola w funkcjonowaniu całego organizmu nie ma sobie równych. Każdy z nas wie, że mózg, tak jak i inne części ciała nie działa prawidłowo bez dopływu krwi. Czy wiemy jednak, dlaczego jest ona tak bardzo potrzebna i co się dzieje, gdy jej brakuje?
Zrozumienie procesu starzenia mogłoby dostarczyć rozwiązań wielu problemów związanych ze starzeniem, w tym chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Europejskie konsorcjum analizuje patogenezę choroby Alzheimera badając mechanizmy molekularne wspólne dla procesów rozwoju mózgu i starzenia.
Bywa nazywany rosyjskim ananasem, złotem Syberii czy cierniem morskim. Rokitnik zwyczajny, bo o nim mowa, to roślina, która uważana jest za jedną z najbardziej wartościowych na świecie. A wszystko za sprawą jego zdrowotnych i odżywczych zastosowań.
Funkcjonowanie umysłowe człowieka ma niepodważalny wpływ na jakość naszego życia. Z wiekiem tempo przetwarzania informacji w układzie nerwowym maleje, pamięć zawodzi, pojawiają się problemy z koncentracją i szybkością reakcji. Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz - Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
W naszym kraju każdego roku odnotowuje się około 60-70 tysięcy przypadków udaru mózgu i około 30 tysięcy spowodowanych nim zgonów. 30 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu – to świetna okazja do zwrócenia uwagi na tę chorobę i jej konsekwencje. Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie” przypomniało, że w dla osób chorych ogromne znaczenie ma czas - w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów możliwe jest skuteczne leczenie.
Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu jesienią 2014 r. na ulicach pięciu miast – Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania – będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu przygotowaną pod hasłem „Manifest udarowy”. Na ekspozycję złożą się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się także z podstawowymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji.
Historie i portrety osób, które doświadczyły udaru mózgu stanowią ekspozycję wystawy edukacyjnej przygotowanej przez Fundację Udaru Mózgu. Ten szczególny projekt oglądać będzie można jesienią na ulicach Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia oraz Poznania. Wystawa "Manifest udarowy" umożliwi zapoznanie z najważniejszymi informacjami dotyczącymi udaru - jego przyczyn i profilaktyki, leczenia i rehabilitacji.
Z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej rusza ogólnopolska akcja edukacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) na temat tej choroby, pod hasłem „STOP UDAROM!”. W związku z tą inicjatywą działać będą mobilne udarowe punkty edukacyjne, które pojawią się w czterech polskich miastach: Warszawie, Lublinie, Kielcach i Łodzi. W takich punktach będzie można skorzystać m.in. z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich.
Aby zapewnić organizmowi siły i energię poszukujemy produktów, które dostarczą mu niezbędne składniki. Do tego nie trzeba jednak wiele wysiłku. Natura sama podpowiada, co jeść, aby utrzymać ciało w dobrej formie.