W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na sytuację osób cierpiących na to schorzenie. W naszym kraju na Alzheimera choruje około 300-350 tysięcy osób. Medycyna nie jest w stanie zahamować na stałe rozwoju schorzenia, ale może wpływać na poprawę życia chorych. Jak zrozumieć ich świat?
Zapotrzebowanie na energię zależy od wieku, płci, aktywności fizycznej czy uwarunkowań genetycznych. Szacuje się, że u większości ludzi zapotrzebowanie na energię pochodzącą z węglowodanów plasuje się na poziomie 45–55 proc. Chodzi przede wszystkim o węglowodany złożone, ale w tej kategorii mieszczą się również cukry proste. Ich spożycie należy zwiększać w zależności od aktywności fizycznej czy intelektualnej.
Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia w Polsce. Rocznie odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu. Choć ich przebieg i rokowania są różne, to pacjentów dotkniętych tą chorobą neurologiczną często łączy wspólny problem. Mowa o niedożywieniu, które dotyczy nawet 62% osób po przebytym udarze mózgu.
Udar mózgu to trzeci powód zgonów i powszechnie występująca przyczyna niepełnosprawności osób po 40. roku życia. W leczeniu tego schorzenia liczy się czas – szybkie postawienie diagnozy jest kluczowe dla dalszego postępowania i rozpoczęcia rehabilitacji. Trzeba pamiętać, że udar mózgu to już nie wyrok – zapewnia prof. Alina Borkowska, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej CM UMK w Bydgoszczy.
Liczba chorych na Alzheimera rośnie i będzie rosnąć coraz szybciej. Obecnie w Polsce może to już być nawet pół miliona osób. Do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet czterokrotnie. Mimo to ani minister zdrowia ani minister rodziny nie mają rzetelnych informacji na temat skali zjawiska, liczby chorych, ani kosztów leczenia i opieki – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Dane, którymi dysponują są mocno niedoszacowane, nie mogą więc być wykorzystane ani do rzetelnego planowania ani też podejmowania działań.
Nowe badania dowiodły, że rozwój choroby ma miejsce w innej niż dotychczas sądzono części mózgu.
Procesy związane ze starzeniem się organizmu człowieka rozpoczynają się w tzw. wieku średnim, czyli ok. 35 roku życia. Mechanizmy zachodzące w ciele oraz psychice są oczywiście osobniczo zmienne i zależą od wielu czynników, jednak niewątpliwym centrum zarządzania jest mózg. Jak starzeje się ten najważniejszy organ, jak o niego dbać oraz co robić, gdy już się zestarzał?
Niektóre produkty mogą istotnie poprawić stan starzejącego się mózgu, zapobiegając negatywnym zmianom związanym z wiekiem.
Ludzki mózg uczy się cały czas, a co najważniejsze, jest do tego stworzony. Z kolei zaniedbany nie rozwija się i podupada na zdrowiu. Dlatego należy dbać o dostarczanie mu wyzwań i na przykład rozpocząć naukę nowego języka, szczególnie w starszym wieku. To potwierdzone działanie prewencyjne przed demencją.
Mózg to niezwykły narząd. Kontroluje podstawowe i bardziej wyszukane działania, odpowiada za bazowe i skomplikowane procesy w organizmie, nie wyłącza się nawet podczas snu, a jego wielkość w stosunku do całego ciała czyni nas wyjątkowymi w świecie zwierząt. Przejrzyj tych kilkanaście niezwykłych faktów dotyczących ludzkiego mózgu.
Aż jedna trzecia pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafia do szpitali nieposiadających oddziałów udarowych i leczona jest w oddziałach neurologicznych bądź na zwykłych oddziałach wewnętrznych – wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Dzieje się tak pomimo, że w Polsce istnieje sieć 174 szpitali posiadających dobrze przygotowane oddziały lub pododdziały udarowe, zapewniające szybką i jednoznaczną diagnozę, dające dostęp do skuteczniejszych metod leczenia i natychmiastowej rehabilitacji neurologicznej. Tymczasem leczenie w specjalistycznej placówce, z wykorzystaniem nowoczesnych i skutecznych metod zwiększa nawet czterokrotnie szanse pacjenta na przeżycie udaru i powrót do normalnego funkcjonowania.
Waży średnio 1 300g, co stanowi około 2% masy ciała człowieka. Mimo niewielkiej wagi, zużywa blisko ¼ energii dostarczanej organizmowi wraz z pożywieniem. Chociaż w 80% jest zbudowany z wody, mieści w sobie ok. 100 miliardów neuronów. Pozwalają one na odbiór około 100 megabajtów informacji na sekundę. O czym mowa? O centrum dowodzenia ludzkiego organizmu, czyli o mózgu! Jak wspomóc jego działanie i co on właściwie lubi?
Nasza pamięć jest dziesięć razy potężniejsza niż uważano.
Mózg – rozważny czy romantyczny? Przestarzały podział na emocjonalne serce i trzeźwo myślący mózg to mit. Co dzieje się z mózgiem, kiedy się zakochujesz? Badania wykazują, że koktajl chemicznych substancji, które serwuje nam mózg m.in. dopamina, oksytocyna i serotonina sprawią, że największy sceptyk oszaleje z miłości, a jego zachowanie zacznie przypominać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Niezliczona ilość możliwości, pomoc w pracy, nauce, sposób na nudę i atrakcyjna, nowoczesna forma – oto co oferują nowe technologie. Niestety, wyręczają nas również w myśleniu i rozleniwiają mózg, zjawisko to ma już nawet swoją nazwę – demencja cyfrowa. Ogranicz nowe technologie, jeśli nie chcesz, aby Twój mózg przedwcześnie przeszedł na emeryturę – ostrzegają naukowcy.