Do ważnych reguł usprawniających zapamiętywanie należy technika angażowania zmysłów. To, o czym się uczymy, starajmy się w wyobraźni zobaczyć, a nawet uruchomić wyobraźnię w obrębie innych zmysłów – słuchu, węchu. Jest to przykład jednego z rodzajów strategii zapamiętywania, tak zwanej mnemotechniki.
Fakt, iż starsze osoby miewają problemy z koncentracją tłumaczony jest przez naukowców zmianami zachodzącymi w ich mózgu. W celu lepszego zrozumienia tego procesu naukowcy z Toronto przeprowadzili badania dotyczące sprawności intelektualnej osób w średnim wieku.
Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.
Marcin Byczuk, doktorant Politechniki Łódzkiej, zbudował urządzenie mogące odczytywać ludzkie myśli - pisze Gazeta Wyborcza. Wynalazek może wprost zrewolucjonizować życie niepełnosprawnych. Przykładowo, osoby całkowicie sparaliżowane mogłyby dzięki niemu pisać na komputerze.
Neuroplastyka, plastyka mózgu to zdolność mózgu do spowodowania w nim fizycznych zmian, wytworzenia nowych ścieżek neuronowych i połączeń. Stanowi ona potężną, naturalną siłę poprawiającą funkcjonowanie mózgu.
Eksperci do spraw zdrowia psychicznego wezwali w poniedziałek 9 października, czyli wczoraj do zaprzestania używania nazwy ‘schizofrenia’, ponieważ nazwa ta nie jest nazwą dokładną oraz utraciła medyczną ważność.
Ostatnie badania pokazały, że u ludzi starszych również może występować epilepsja, której objawy często są niezauważone albo traktowane jako skutek starzenia się lub demencji.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Jak donoszą źródła naukowe, starsze osoby, u których zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia demencji nie osiągną większych korzyści z przyjmowania witaminy B w połączeniu z kwasem foliowym. Takie połączenie owych środków, jak się okazuje nie polepsza kognitywnych funkcji mózgu.
Naukowcy zajmujący się badaniem uszkodzeń mózgu powodowanych wylewem przetestowali z sukcesem nowe, nieinwazyjne podejście w łagodzeniu objawów wylewu i jednocześnie przyspieszeniu powrotu mózgu do zdrowia.
Obawiasz się, że Twoja intelektualna sprawność z biegiem lat pozostawia coraz więcej do życzenia? Jest na to rada! Sekret wiecznej młodości mózgu tkwi przede wszystkim w odpowiednim nastawieniu psychicznym i przekonaniu, że na niemal wszystkie zaburzenia poznawcze jest sposób. A konkretnie 12 sposobów.
Starsze panie pijące niewielkie ilości alkoholu mają nieco większą sprawność umysłową od tych, które całkowicie zrezygnowały z alkoholu - stwierdzili naukowcy po przeprowadzeniu badań z udziałem 7 tys. starszych kobiet.
Nowe odkrycie amerykańskich naukowców wskazuje, że jedzenie mlecznej czekolady może poprawiać funkcjonowanie mózgu.
Zespół naukowców z firmy Honda oraz ATR Computational Neuroscience Laboratories opracował nowy interfejs dla robota Asimo, który umożliwia sterowanie elektronicznym towarzyszem za pomocą myśli.