Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia całego organizmu. Okazuje się, że do długiej listy zdrowotnych profitów osiąganych dzięki ćwiczeniom, można dopisać działanie antydepresyjne.
O tym, że aktywność intelektualna opóźnia proces starzenia się mózgu wiadomo od dawna, najnowsze badania dowiodły, iż dzięki specjalnym ćwiczeniom można przez długie lata cieszyć się dobrą kondycją psychiczną.
Zmiany zachodzące w mózgu starszych osób nie tylko utrudniają codzienne życie, mogą także negatywnie wpływać na stosunki z innymi ludźmi oraz zwiększać ryzyko uzależnienia od hazardu.
Nie od dziś wiadomo, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Stan uzębienia i dziąseł ma wpływ na cały nasz organizm. Dotychczas naukowcy wykazali związek min. pomiędzy stanem zębów a ryzykiem chorób serca.
Utrata wody jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Kiedy czujemy pragnienie sięgamy po różnego rodzaju napoje i nie przypuszczamy nawet, że ich nadmierne spożywanie może być przyczyną jeszcze szybszego tracenia wody.
Nie można czuć się najlepiej, kiedy lekarz stwierdzi u nas zespół przewlekłego zmęczenia. I zamiast martwić się, czy nie trawi nas jakaś bardzo groźna choroba, warto ustalić czy "sprawcą" zamieszania nie jest koenzym Q10, a właściwie jego niedobór.
Twoja praca wymaga bycia w kontakcie z wieloma osobami? Odbieranie telefonów, poczty elektronicznej jest stałym elementem Twojego dnia? Brytyjscy naukowcy dowiedli, iż taki styl życia może niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdolności intelektualne.
Zdolność szybkiego i długotrwałego zapamiętywania to jedna z ważniejszych aktywności intelektualnych w życiu człowieka. Sposobów na poprawienie pamięci jest wiele, a naukowcy wciąż nie ustają w poszukiwaniu jak najskuteczniejszej metody.
Jak informuje gazeta.pl, w Bydgoszczy tworzone jest Międzynarodowe Centrum Badań nad Funkcjami Poznawczymi, będzie to pierwsza taka placówka w Europie, dotychczas centra tego rodzaju powstały Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Działania i cele bydgoskiej jednostki wyznaczą naukowcy z organizacji „Cogtest Cognition Group”.
Każdego dnia nasz mózg zużywa 20% produkowanej przez ciało energii, jeśli chcemy, aby długo i sprawnie pracował powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy, zwłaszcza w okresach długotrwałego stresu, czy intensywnej pracy intelektualnej.
Do ważnych reguł usprawniających zapamiętywanie należy technika angażowania zmysłów. To, o czym się uczymy, starajmy się w wyobraźni zobaczyć, a nawet uruchomić wyobraźnię w obrębie innych zmysłów – słuchu, węchu. Jest to przykład jednego z rodzajów strategii zapamiętywania, tak zwanej mnemotechniki.
Fakt, iż starsze osoby miewają problemy z koncentracją tłumaczony jest przez naukowców zmianami zachodzącymi w ich mózgu. W celu lepszego zrozumienia tego procesu naukowcy z Toronto przeprowadzili badania dotyczące sprawności intelektualnej osób w średnim wieku.
Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.
Marcin Byczuk, doktorant Politechniki Łódzkiej, zbudował urządzenie mogące odczytywać ludzkie myśli - pisze Gazeta Wyborcza. Wynalazek może wprost zrewolucjonizować życie niepełnosprawnych. Przykładowo, osoby całkowicie sparaliżowane mogłyby dzięki niemu pisać na komputerze.