Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji odkryli, że mózgi zdrowych, wysoce kreatywnych ludzi są pod niektórymi względami podobne do mózgów osób chorych na schizofrenię. W obydwu przypadkach zaangażowany jest układ dopaminowy. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) ONE.
Nowe badania potwierdzają pogląd, że starsze części mózgu biorą udział w procesie nauki podświadomej. Odkrycia będą mogły zostać wykorzystane w opracowaniu nowatorskich terapii chorób Parkinsona i Huntingtona, których rozwój jest związany z tymi częściami mózgu. Badanie zostało opublikowane w Internecie przed publikacją w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). W badaniu wzięli udział naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska oraz amerykańskiego Narodowego Instytutu Schorzeń Neurologicznych i Udarów będącego częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH).
Choć możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, efekt "natłoku" umożliwia nam skoncentrowanie się na każdym słowie tego zdania poprzez rozmazywanie całej reszty. Wpływa on na 95% pola widzenia człowieka, ale niewiele wiadomo na temat sposobu jego działania.
Nowe badania prowadzone we Włoszech rzucają światło na sposób, w jaki zmiany w mózgu mogą wpływać na duchowe i religijne postawy. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie Neuron, przyczynią się ostatecznie do opracowania nowych metod leczenia niektórych zaburzeń osobowości.
W dniach od 16 do 21 marca w Warszawie wygłoszonych zostanie szereg wykładów poświęconych ludzkiemu mózgowi. Będą one częścią obchodów Światowego Tygodnia Mózgu.
Internauci mają powody do zadowolenia, surfowanie w sieci nie tylko zmienia styl życia, ale stymuluje pracę mózgu, co w dłuższej perspektywie może pomóc w zapobieganiu demencji.
Osoby starsze mogą ćwiczyć mózg poprzez korzystanie z Internetu. Naukowcy odkryli, że ten sposób jest nawet lepszy niż czytanie książek.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że korzystanie z Internetu może poprawiać funkcjonowanie mózgu – takie wnioski znalazły się w raporcie opublikowanym przez American Journal of Geriatric Psychiatry.
Ćwiczenia fizyczne poprawiają nie tylko kondycję ciała, ale i mózgu. Dzieje się tak, ponieważ sprzyjają pojawianiu się nowych neuronów, czyli neurogenezie, w obszarze związanym z pamięcią i jej utratą.
Podawanie leków tylko spowalnia postęp choroby Parkinsona a przy tym powoduje nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne działania uboczne, dlatego lekarze coraz częściej proponują pacjentom zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu stymulatora, który pobudza okolice podwzgórzowe mózgu, polepszając przewodzenie impulsów nerwowych. Okazuje się jednak że takie zabiegi mogą mieć tragiczne następstwa.
Chętnie stosujemy różnorodne diety, które pomagają nam w uzyskaniu wymarzonej figury bądź te, które zalecił nam lekarz. W wieku dojrzałym, gdy troska o figurę schodzi na nieco dalszy plan, warto zadbać o dostarczeniu organizmowi składników, które usprawnią funkcjonowanie naszego mózgu.
O tym, że palenie papierosów wpływa destrukcyjnie na organizm wiadomo od dawana, najnowsze badania dostarczają kolejnych argumentów potwierdzających szkodliwość nie tylko czynnego, ale i biernego palenia.
Dyskusje na temat wpływu telefonów komórkowych na nasze zdrowie trwają od dawna, w ostatnim czasie temat ten znów wzbudza zainteresowanie.
Dobra, świeża woda jest nam niezbędna do życia tak samo jak tlen. Nieprzypadkowo woda zajmuje ponad 70% powierzchni Ziemi oraz 60% masy każdego człowieka. Dzięki wodzie organizm może prawidłowo funkcjonować, bowiem woda jest rozpuszczalnikiem i nośnikiem substancji odżywczych, reguluje ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i podnosi odporność. Woda sprawia, że skóra jest wilgotna, gładka, a tkanki i narządy dobrze odżywione.
Zmiany w mózgu następujące na skutek nadużywania alkoholu lub narkotyków uchodziły dotychczas za nieodwracalne. Dzięki najnowszym badaniom naukowym okazało się, uszkodzone komórki można odbudować.