Poza podstawowymi badaniami, które powinien wykonywać każdy, bez względu na płeć, istnieją badania, które zalecane są oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Dojrzałe Panie powinny zdiagnozować kondycję swoich stawów, kości i tarczycy. Z kolei Panowie w kwiecie wieku, powinni wykonać badania testosteronu, w kierunku raka prostaty czy chorób wątroby.
W społecznym odczuciu, kryterium niezbędnym dla zdefiniowania zachowania mężczyzny wobec obcej kobiety w kategoriach molestowania jest jego jednoznacznie seksualny kontekst – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Spośród czterech typów sytuacji uwzględnionych w badaniu kryterium to spełniają bezpośrednie propozycje seksualne i celowy dotyk o charakterze seksualnym.
Co roku 64 proc. Polaków zgłasza się na badania profilaktyczne. Większość stanowią jednak kobiety. Mężczyźni u lekarza pojawiają się rzadko, średnio 30 proc. z nich raz w roku lub rzadziej. Badania wykonują dopiero wtedy, gdy czują się źle. Strach przed badaniami profilaktycznymi głównie spowodowany jest obawą przed wykryciem poważnej choroby. Tymczasem najskuteczniejszą metodą walki z poważnymi chorobami jest właśnie profilaktyka. Eksperci podkreślają, że nie tylko chodzi badania, lecz także często o zmianę stylu życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia związane z depresją cierpi ok. 350 mln ludzi na całym świecie, w tym ok 1,5 mln Polaków. W odpowiedzi na rosnący problem już po raz czwarty realizowana będzie ogólnopolska akcja psychodeukacyjna - RE:akcja w depresji. Przez cały miesiąc, w jedenastu miastach Polski, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach psychologicznych, wykładach, zajęciach pracy z ciałem, warsztatach redukcji stresu oraz wielu innych. Akcja startuje 23. lutego podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.
Ile czasu minie, zanim posiadacz smartfona sięgnie po niego, gdy musi na coś poczekać – czy to na jakieś spotkanie, czy na wizytę u lekarza: dwie minuty, trzy? Podczas badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Würzburgu i Uniwersytet Nottingham Trent na zlecenie Kaspersky Lab uczestnicy, którzy zostali sami w poczekalni, sięgali po swojego smartfona średnio już po 44 sekundach. Mężczyznom nie udało się wytrzymać nawet połowy tego czasu i przeciętnie czekali tylko 21 sekund, podczas gdy u kobiet czas ten wynosił 57 sekund.
Co trzeci mężczyzna w Polsce boi się nowotworu. Wśród chorób budzących największy strach u panów znalazły się też udar mózgu, choroby serca i układu krążenia, a także choroba Alzheimera. Strach nie przekłada się niestety na profilaktykę i zdrowy styl życia. W ciągu ostatnich 6 miesięcy badanie krwi w kierunku raka prostaty wykonało zaledwie 15% panów. Do tego, jak wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, 62% mężczyzn ma nadwagę, a co czwarty – nadciśnienie. Jednocześnie 70% męskiej populacji obawia się o bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny w przypadku poważnej choroby.
Prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna – mówi stare porzekadło. Nic więc dziwnego, że niepłodność to hasło, które wielu panów napawa panicznym strachem. W większości przypadków zupełnie bez powodu, bo to zaburzenie dziś skutecznie się leczy. By było to możliwe, trzeba jednak poznać przyczynę problemu, dlatego razem z lekarzem sprawdzamy, co jest nią najczęściej.
Nadmierna potliwość, zmiany w okolicach intymnych, łysienie, trądzik, wrastające włoski – mężczyźni niechętnie chcą rozmawiać o tych przypadłościach. Niestety, zignorowane mogą postępować. Jak poradzić sobie z problemami, które dla wielu mężczyzn są krępujące?
Firmy, w których osobami decyzyjnymi są jednocześnie kobiety i mężczyźni, w minionym półroczu najczęściej odnotowywały wzrosty sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym oraz wzrost zatrudnienia. Płeć piękna wnosi też do firm nieco większy optymizm – wynika badań Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net.
Zwykło się przyjmować, że mężczyźni mają „lepiej” niż kobiety, ponieważ ich skóra jest grubsza, bardziej unaczyniona i nawilżona. Prawda jest jednak taka, że lista męskich problemów z wyglądem nierzadko dorównuje tej kobiecej. Z jakimi borykają się najczęściej i co najchętniej wybierają z szerokiej oferty gabinetów medycyny estetycznej?
Mężczyźni zdecydowanie rzadziej niż kobiety poddają się badaniom profilaktycznym. Zwykle na wizytę u specjalisty decydują się dopiero wtedy, kiedy zaczynają dostrzegać u siebie wyraźne objawy choroby. Nie można jednak zapominać o tym, że tego rodzaju badania pozwalają nie tylko szybko wykryć schorzenie, ale także skutecznie leczyć chorobę.
Obecnie w Polsce 480 tyssiąca osób poręcza łącznie 391 tysięcy kredytów. Wśród nich 10,4% jest spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni – wynika z analizy przeprowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Skłonność do poręczania kredytów rośnie wraz z wiekiem.
Co drugi dorosły Polak posiada kredyt – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej za rok 2014. Największa aktywność kredytobiorców dotyczy mieszkańców województwa lubuskiego, zaś najmniejsza występuje w województwie podlaskim, gdzie tylko 39,1 proc. osób korzysta z kredytów. Najbardziej aktywni kredytowo są mężczyźni, urodzeni w latach 1967-1981.
Zdrowie, lepsze samopoczucie i powodzenie u kobiet – to główne powody, dla których mężczyźni coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Radzimy, jak dzięki wsparciu lekarza i nowoczesnej technologii pozbyć się w małoinwazyjny sposób najbardziej dokuczliwych defektów: naczynek na twarzy, otyłości brzusznej i żylaków.
Określanie kobiet, jako strażniczek domowego ogniska, przybrało obecnie nowy wymiar. Z badania Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy wynika, że to właśnie panie żelazną ręką trzymają domowy budżet, zaś niekontrolowane wydatki to domena przede wszystkim płci „brzydkiej”. Co więcej, wyniki badania łamią kolejne stereotypy - do braku kontroli nad własnym budżetem przyznało się aż dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet.