Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza na V Krakowskie Dni Literatury, międzynarodowy festiwal literacki, podsumowujący dla lata międzynarodowego programu stypendiów i wydarzeń literackich Dagny, który będzie mieć miejsce od 6 do 8 października w Krakowie.
W wieku 90 lat zmarła Ida Fink, polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia, mieszkająca od 1957 roku w Izraelu.
Znamy już 14 półfinalistów szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Wśród nich znalazła się książka Kazimierza Kutza, a także tytuły świetnych reportażystów – Szczygła, Szabłowskiego i Tochmana. Przyznawana we Wrocławiu nagroda przeznaczona jest dla prozaików, eseistów i reportażystów z 21 krajów Europy Środkowej.
Kraków walczy o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ma literackie festiwale, znakomite wydawnictwa, targi książki i Strefy Wolnego Czytania. Teraz czas na Miejsce dla czytelnika w pojazdach komunikacji miejskiej. To niecodzienna akcja zachęcająca mieszkańców Krakowa do promowania czytelnictwa i budowania wizerunku miasta żyjącego literaturą.
Amerykański pisarz Philip Roth, od lat wymieniany jako kandydat do nagrody Nobla, otrzymał prestiżową .
W kwietniu ukaże się pierwszy tom nowej serii książkowej „Literatura na ekranie", pod redakcją prof. Alicji Helman i dr Kamili Żyto. Seria ta to prezentacja dorobku polskiego filmoznawstwa w dziedzinie badań adaptacji filmowych literatury. Zawarte w książkach teksty są analizą możliwych metod wykorzystania dzieł literackich w filmie, a także przedstawiają historię związku literatury z filmem.
Po raz szestasty port z książkami zaprasza miłośników literatury. Pięć wydarzeń poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza, najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii, Słowenii, Walii i Islandii, muzycy z Finlandii, Niemiec i Portugalii, blisko 50 krajowych twórców i 40 premierowych wydawnictw - tak w skrócie prezentuje się program 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011.
Jury nominowało w tym roku aż 116 tomików poezji i spośród nich wybierze książkę roku, debiut roku oraz przyzna nagrodę za całokształt twórczości. Zwycięzców poznamy 7 maja podczas gali w Teatrze Współczesnym.
Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA i spadkobierczynie Janusza A. Zajdla – jednego z najwybitniejszych twórców polskiej fantastyki Autora – Jadwiga Zajdel oraz Joanna Zajdel-Przybył ogłaszają konkurs na kontynuację powieści „Drugie spojrzenie na planetę Ksi”.
W sześciu kategoriach, już po raz dziewiętnasty, przyznane zostały Paszporty Polityki 2010 – prestiżowe nagrody tygodnika „Polityka”. Tytuł Kreatora Kultury przypadł w tym roku wybitnemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi.
Choć zawsze o tym marzyła, Maria Ulatowska dopiero na emeryturze postanowiła, że... napisze książkę. Spróbowała i jakoś poszło - jej debiutancka powieść „Sosnowe dziedzictwo" właśnie trafia na księgarskie półki. To historia, o której każdy z pewnością pomyśli: chciałbym, żeby była moja... Prezentujemy wywiad z Marią Ulatowską, autorką książki „Sosnowe dziedzictwo”.
Węgierski pisarz György Spiró laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za 2009 rok
W półfinale Angelusa, Nagrody Literackiej Europy Środkowej za 2009 rok, znalazły się aż cztery polskie książki. Proza Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja, Zbigniewa Kruszyńskiego i Antoniego Libery przemawia różnymi językami, ale łączy się we wspólnym zacięciu antropologicznym. Opis rzeczywistości teraźniejszej i historycznej obnaża polskie i środkowoeuropejskie bolączki.
Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2010 został peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa. Poinformował o tym w Sztokholmie Peter Englund sekretarz Szwedzkiej Akademii, która co roku przyznaje tę najbardziej prestiżową na świecie nagrodę literacką.
Już w październiku rusza w Krakowie, pierwszy z czterech, cykl spotkań trzech pokoleń. Na tych spotkaniach, przeznaczonych dla pasjonatów książki, dzieci (7-12 lat) zostaną wprowadzone w świat dawnej, współczesnej i przyszłej książki.