Dziś w Warszawie zmarł Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz,dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, prezydent Krakowa, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wpółzałożyciel Wydawnictwa Znak. Miał 92 lata.
Rewolucja cyfrowa, z którą mamy do czynienia we współczesnym świecie, dotyczyła z początku muzyki, filmów oraz fotografii. Jednakże spopularyzowanie zapisu książki w formacie cyfrowym wydawało się być tylko kwestią czasu. Obecnie e-book coraz częściej zaczyna stanowić alternatywę dla tradycyjnej książki.
Ciekawe i często już niedostępne na rynku książki, wydane przed laty w papierowej formie, zostaną wznowione na e-bookach. Umożliwi to kampania społeczna „Białe kruki na e-booki”.
25 października 2012 r., tuż przed oficjalnym otwarciem Targów Książki w Krakowie, ogłoszono wyniki konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na jesień”. W wyborze brali udział zarówno czytelnicy jak i jury.
Dziesięć książek znalazło sie na liście nominowanych do tegrocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, przyznawanej „za książki odznaczające się wybitnymi walorami literackimi oraz tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie".
Powieści i reportaże literackie dominują na liście nominowanych tytułów w siódmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W ćwierć finale znalazło się sześciu polskich pisarzy.
Senat jednogłośnie ogłosił listopad 2012 r. Miesiącem Brunona Schulza. „Senat RP postanawia uczcić tego polskiego pisarza i artystę, którego dzieła uznawane są przez międzynarodową krytykę i czytelników za jedno z najoryginalniejszych zjawisk literatury światowej XX wieku” – czytamy w uchwale.
Stowarzyszenie Villa Decjusza zaprasza na warsztaty kreatywnego pisania dla osób, które ukińczyły 50 lat. Warsztaty, przeznaczone zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej doświadczonych osób, pozwolą zdobyć wiedzę na temat gatunków literackich, procesu powstawania dzieła/utworu oraz zapoznać się z technikami prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły, sposobami budowania dialogów i scen, kreacji postaci i komponowania tekstów literackich i użytkowych oraz współczesnych form komunikacji społecznej obejmujących media i internet).
120 lat temu, 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, prozaik i krytyk literacki, myśliciel i artysta, jeden z najciekawszych pisarzy europejskiego modernizmu i polskich prozaików XX wieku, twórca m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".
John Maxwell Coetzee otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek 9 lipca.
Kiedy zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Jozefem Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek swojego życia.
Słynny włoski pisarz Umberto Eco postanowił jeszcze raz pochylić się nad swoją najbardziej znaną i popularną książką. Właśnie pojawiło się się "Imię róży. Wydanie poprawione przez autora".
Niemiecki prozaik i eseista Stefan Wackwitz oraz Andrzej Bart - polski pisarz, scenarzysta i filmowiec to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
Te piękne zwierzęta są uwielbiane przez część ludzkości i darzone niechęcią - a co najmniej trzymane na dystans przez resztę świata. Kot nie pozostawia nikogo obojętnym. I zawsze gra pierwsze skrzypce. Nic dziwnego, że koty inspirują twórców i towarzyszą wielkim tego świata.
Raz na dziewięć kocich żywotów zdarza się coś niezwykłego... Prawdziwa historia ślepego kota o imieniu Homer i kobiety, którą nauczył miłości.