Za nami pierwsze w tym sezonie bezpłatne warsztaty pisarskie przeznaczone dla osób 60+, które mają chęć ocalić od zapomnienia rodzinne opowieści. Już wkrótce kolejne spotkania dla seniorów organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt „PISZEMY+ po raz drugi” organizuje warszawskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, a portal senior.pl jest jednym z patronów medialnych tej inicjatywy.
Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. Nie od dziś wiadomo, że niezawodnym towarzyszem każdej podróży jest dobra książka, która skutecznie umili nam godziny spędzone w drodze na wakacyjny wypoczynek, nad hotelowym basenem, na plaży i skróci w deszczowe dni. Oto kolejna porcja propozycji na lato 2014.
Co powinno znaleźć się w naszej podręcznej biblioteczce, zabieranej na wakacyjne wyjazdy? Zależy od tego gdzie się wybieramy...
- Zawsze interesowały mnie odcienie szarości w ludzkim zachowaniu i moralności – fakt, że dobrzy ludzie robią czasem złe rzeczy, i na odwrót; i że tak naprawdę nikt nie wie, do czego byłby zdolny w ekstremalnych okolicznościach - mówi pisarka Katherine Webb.
Zmarł słynny kolumbijski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Gabriel Garcia Marquez.
Żołnierze Wyklęci, wiedźmin, hobbit Bilbo i Christian Grey zawładnęli wyobraźnią odbiorców, którzy w 2013 roku dokonywali zakupów w salonach empik i sklepie internetowym . Jednak największym wygranym Bestsellerów empiku 2013 okazał się młody debiutant Dawid Podsiadło, który zdobył statuetkę w kategorii muzyka polska i został uhonorowany przez Kapitułę empiku nagrodą „Wydarzenie Roku 2013”.
Wrocławskie Centrum Seniora, wraz z Centrum Edukacji Międzykulturowej Biuro Regionalne Wrocław, serdecznie zaprasza wszystkich chętnych seniorów do udziału w spotkaniach organizowanych w ramach Cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”.
Dziś mija 50 lat od śmierci Clive Staplesa Lewisa - angielskiego pisarza, historyka, filozofa i teologa, członka grupy Inklingów, autora między innymi słynnych "Opowieści z Narnii".
Wraz z rozwojem technologii wydawało się, że papierowe książki odejdą do lamusa, ale na szczęście tak się nie stało. Pojawienie się książek cyfrowych stało się jednak w pewien sposób znakiem czasu - narodziło się bowiem zjawisko elektronicznego czytelnictwa. Fanów e-booków przybywa z każdym rokiem, tak jak książek wydawanych w ten sposób.
Aż 60 procent Polaków w ciągu roku nie ma kontaktu z żadną książką, a po książki znaczniej chętniej sięgają młodsi niż starsi – wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Z wiekiem za to rośnie częstotliwość sięgania po lekturę. Seniorzy o ile już czytają, robią to znacznie częściej niż osoby młodsze.
Dziś w Warszawie zmarł Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz,dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, prezydent Krakowa, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wpółzałożyciel Wydawnictwa Znak. Miał 92 lata.
Rewolucja cyfrowa, z którą mamy do czynienia we współczesnym świecie, dotyczyła z początku muzyki, filmów oraz fotografii. Jednakże spopularyzowanie zapisu książki w formacie cyfrowym wydawało się być tylko kwestią czasu. Obecnie e-book coraz częściej zaczyna stanowić alternatywę dla tradycyjnej książki.
Ciekawe i często już niedostępne na rynku książki, wydane przed laty w papierowej formie, zostaną wznowione na e-bookach. Umożliwi to kampania społeczna „Białe kruki na e-booki”.
25 października 2012 r., tuż przed oficjalnym otwarciem Targów Książki w Krakowie, ogłoszono wyniki konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na jesień”. W wyborze brali udział zarówno czytelnicy jak i jury.
Dziesięć książek znalazło sie na liście nominowanych do tegrocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, przyznawanej „za książki odznaczające się wybitnymi walorami literackimi oraz tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie".