Siedem książek spośród dwudziestu nominowanych tytułów zostało zakwalifikowanych do finału Nagrody Literackiej Nike 2007. Wyboru dokonało dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. Marii Szpakowskiej. Wśród finałowych książek znajdują się trzy powieści, reportaż, dwa zbiory poezji, oraz esej. Nazwisko tegorocznego laureata oraz tytuł zwycięskiej książki poznamy 7 października.
Prof. Anna Świderkówna została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez Polski Pen Club, a ustanowionej w 1988 roku przez wdowę po pisarzu, Irenę Parandowską. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 marca.
W Warszawie rozpoczynają się dziś 17. Krajowe Targi Książki, największa po Międzynarodowych Targach Książki krajowa impreza handlowa poświęcona książkom i rynkowi wydawniczemu. W programie znajdują się prezentacje oferty wydawniczej, spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne o polskich bibliotekach i czytelnictwie w Polsce.
Jest prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem. Odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powieści Jerzego Pilcha przełożono dotychczas na 11 języków. Pisał (i pisze) felietony do najpopularniejszych magazynów, jego oceny dotyczące życia kulturalnego i politycznego są dla wielu ludzi rozstrzygające. Ceni Olgę Tokarczuk, Ludwika Stommę, czuje strach przed kamerami, z uznaniem czyta felietony Jerzego Urbana i lubi mleczną czekoladę. Znany jest z bezkompromisowych, nierzadko wulgarnych wypowiedzi, ciętych uwag i kpiącego stylu. Jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.
Od 26 listopada do 3 grudnia 2006 roku trwać będzie XII Toruński Festiwal Książki. Program wydarzenia obfitować będzie w liczne spotkania z pisarzami, wystawy, konkursy, promocje książek, dzień głośnego czytania oraz inne imprezy towarzyszące temu wydarzeniu.
Do księgarń trafiło pierwsze wydanie niepublikowanego opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Wędrowiec cmentarny”, odnalezione w archiwum pisarza po jego śmierci. Tekst powstał tuż po zakończeniu krwawej wojny etnicznej w byłej Jugosławii i opowiada o masakrze cywilów w bośniackim mieście Srebrenica w 1995 roku, wspominanej przez przez serbskiego porucznika, ukrywającego się przed trybunałem w Hadze na europejskich cmentarzach.
Orhan Pamuk został nagrodzony przez Szwedzką Akademię Królewską Literacką Nagrodą Nobla, pisarz od początku był faworytem tegorocznego konkursu.
W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rozpoczyna się nowy sezon spotkań Zamek Pisarzy. Pierwszym gościem cyklu będzie Wiesław Myśliwski – wybitny prozaik, dramaturg, redaktor naczelny kwartalnika Regiony, pierwszy laureat Nagrody Literackiej Nike za powieść „Widnokrąg” (1997).
Akademia Szwedzka poinformowała dziś w Sztokholmie, że ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody Nobla z literatury odbędzie się w czwartek, 12 października. W ubiegłym roku to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie otrzymał Brytyjczyk Harold Pinter. Wśród kandydatów do tegorocznej nagrody, wymienianych przez prasę na "dziennikarskich giełdach", znajduje się Ryszard Kapuściński.
W dniach od 6 do 15 października w pięciu miastach w Polsce (Lublin, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław)odbędzie się Festiwal Literacki Pora Prozy, kolejna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, składającego się z: Pory Poezji (luty), Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pory Prozy (październik) oraz Festiwalu Kryminału (listopad).
Wakacje to idealny moment na nadrobienie zaległości w lekturze. Wybór "co czytać" jednak jest bardzo trudny - rocznie ukazuje się ogromna liczba książek na bardzo zróżnicowanym poziomie. Tymczasem w Polsce informacje o nagrodach literackich pojawiają się, głównie przy okazji wprowadzenia do sprzedaży polskiego tłumaczenia nagrodzonego tytułu. Aby ułatwić pasjonatom wybór literatury najwyższej klasy EMPiK proponuje pozycje najbardziej wartościowe - książki, nagrodzone w różnych krajach.
W Warszawie ogłoszono listę dwudziestu książek nominowanych do dziesiątej edycji literackiej nagrody Nike. Zwycięzcę poznamy w październiku. Nominacje zaprezentowano podczas 51. Międzynarodowych Targów Książki, które rozpoczęły się w stolicy.
Wieczory autorskie, dyskusje, warsztaty, instalacje artystyczne i koncerty wypełnią program III Krakowskich Dni Literatury, które odbędą się w dniach od 11 do 14 maja. Gośćmi tegorocznej imprezy będą m.in. Karl Dedecius, Esther Kinsky, Zehra Cirak, Krzysztof Varga, Kinga Dunin, Natalka Śniadanko, Dorota Masłowska.
Na polski rynek wydawniczy wkroczyła oficyna Elders Academy Press, która nie tylko nie unika problemu istnienia ludzi starszych, ale go eksponuje.