Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
W ramach kampanii "Świat w dłoniach", mającej na celu upowszechnianie wiedzy o reumatoidalnym zapaleniu stawów, fundacja "Żyjmy zdrowo" organizuje konkurs fotograficzno-literacki, którego tematem są dłonie. Jest to druga edycja tego konkursu, skierowana tym razem do miłośników fotografii oraz osób z zacięciem literackim.
Statystyki nie są zadowalające, z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku jedynie 50% Polaków przeczytało książkę. Dość liczna jest jednak grupa prawdziwych miłośników literatury, którzy na książki wydają nieraz krocie. Jak pogodzić miłość do literatury z niezbyt zasobnym portfelem?
Plebiscyt na najpopularniejszą książkę Polaków rozstrzygnięty. Ogólnopolska akcja prowadzona pod hasłem „Wychowały nas książki” dobiegła końca. Niekwestionowanym zwycięzcą plebiscytu została powieść pt. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Na książkę zagłosowało 121 osób z 2400, które brały udział w akcji.
Doris Lessing, 88-letnia brytyjska pisarka, została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ogłosił dziś szwedzki Komitet Noblowski. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu.
Podczas 59. Międzynarodowych Targów Książki, jakie rozpoczynają się dziś we Frankfurcie w Niemczech, 58 polskich wydawców będzie prezentować swoją ofertę. Na stoisku przygotowanym przez Instytut Książki będzie można zobaczyć przekłady książek Ryszarda Kapuścinśkiego, książki nominowane do ważnych polskich nagród literackich, a także nowości wydawnicze, wydane za granicą. Po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda dla najlepszej książki o tematyce gospodarczo - ekonomicznej.
Nagrodę Literacką NIKE 2007 otrzymał Wiesław Myśliwski za „Traktat o łuskaniu fasoli”. Pisarz odebrał tę nagrodę po raz drugi, jego wcześniejsza powieść „Widnokrąg” wygrała pierwszą edycję konkursu.
Dziś w nocy po ciężkiej chorobie zmarł Władysław Kopaliński, wybitny znawca polszczyzny, wydawca, pisarz, tłumacz literatury klasycznej oraz współczesnej, felietonista. Od wielu lat miliony Polaków korzystało i korzysta z redagowanych przez niego słowników i leksykonów, m.in. „Słownik mitów i tradycji kultury”, „Słownik symboli”, „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych”, „Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych”. W listopadzie tego roku obchodziłby 100 urodziny.
80- te urodziny Güntera Grassa, laureata Nagrody Nobla, będą obchodzone w jego rodzinnym mieście, Gdańsku. Pisarz przyjedzie do Polski 4-go października, w pierwszym dniu pobytu będzie uczestniczył w konferencji pod hasłem "Guenter Grass. Literatura-Sztuka-Polityka".
Siedem lat temu, w ostatnim roku XX stulecia, w Maisons Laffitte zmarł Jerzy Giedroyc, wybitny publicysta emigracyjny, polityk, prawnik, żołnierzu Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wydawca i opiekun intelektualistów – emigrantów z Polski po II wojnie światowej. Opus magnum jego życia były pismo „Kultura” oraz Instytut Literacki.
Siedem książek spośród dwudziestu nominowanych tytułów zostało zakwalifikowanych do finału Nagrody Literackiej Nike 2007. Wyboru dokonało dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. Marii Szpakowskiej. Wśród finałowych książek znajdują się trzy powieści, reportaż, dwa zbiory poezji, oraz esej. Nazwisko tegorocznego laureata oraz tytuł zwycięskiej książki poznamy 7 października.
Prof. Anna Świderkówna została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez Polski Pen Club, a ustanowionej w 1988 roku przez wdowę po pisarzu, Irenę Parandowską. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 5 marca.
W Warszawie rozpoczynają się dziś 17. Krajowe Targi Książki, największa po Międzynarodowych Targach Książki krajowa impreza handlowa poświęcona książkom i rynkowi wydawniczemu. W programie znajdują się prezentacje oferty wydawniczej, spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne o polskich bibliotekach i czytelnictwie w Polsce.
Jest prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem. Odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powieści Jerzego Pilcha przełożono dotychczas na 11 języków. Pisał (i pisze) felietony do najpopularniejszych magazynów, jego oceny dotyczące życia kulturalnego i politycznego są dla wielu ludzi rozstrzygające. Ceni Olgę Tokarczuk, Ludwika Stommę, czuje strach przed kamerami, z uznaniem czyta felietony Jerzego Urbana i lubi mleczną czekoladę. Znany jest z bezkompromisowych, nierzadko wulgarnych wypowiedzi, ciętych uwag i kpiącego stylu. Jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.
Od 26 listopada do 3 grudnia 2006 roku trwać będzie XII Toruński Festiwal Książki. Program wydarzenia obfitować będzie w liczne spotkania z pisarzami, wystawy, konkursy, promocje książek, dzień głośnego czytania oraz inne imprezy towarzyszące temu wydarzeniu.