10 listopada w sali Akademii Muzycznej w Katowicach po raz pierwszy zostaną wręczone tytuły „Ambasadora Polszczyzny”. Tytuł ten jest przyznawany osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny poprzez działalność artystyczną, naukową, publicystyczną, duszpasterską lub w każdej innej sferze życia publicznego.
W Krakowie w dniach 28 – 30 października odbywają się Urodziny Herberta – największe wydarzenie literackie związane z obchodami Roku Zbigniewa Herberta.
W czwartek, 23 października w Krakowie rozpoczynają się 12 Targi Książki. W tym roku weźmie w nich udział rekordowa liczba 481 wydawców i ok. 300 autorów.
Na początku października na Tajwanie ukazało się „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego. To pierwsza książka polskiego mistrza reportażu wydana po chińsku. Do tej pory jego prace przetłumaczono na 32 języki.
Francuski pisarz Jean-Marie Gustave Le Clézio został 105 laureatem Literackiej Nagrody Nobla.
Tegoroczny finał nagrody NIKE odbędzie się 5 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość, prowadzona przez Grażynę Torbicką, będzie transmitowana na żywo na antenie TVP2. Nominowani w tym roku pisarze to: Urszula Kozioł, Piotr Matywiecki, Włodzimierz Nowak, Małgorzata Szejnert, Bronisław Świderski, Olga Tokarczuk i Krzysztof Varga.
W wieku 76 lat zmarła w Warszawie Anka Kowalska - dziennikarka, prozaiczka i poetka, działaczka opozycji.
Brytyjska pisarka Doris Lessing uhonorowana w 2007 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury ma dość medialnego szumu. „Otrzymanie Nobla było cholerną katastrofą”, powiedziała dziennikarzom BBC.
Biorąc do ręki powieść mamy szansę „zatopić się” w nieswojej egzystencji: przeżyć nowe przygody, zakochać się, zwiedzić obce krainy, doświadczyć nieznanych dotychczas emocji. Szanując tę niepowtarzalną funkcję literatury Umberto Eco cyzeluje swe dzieła czyniąc czytelników swymi prawdziwymi fanami. Jest jednym z najpoczytniejszych autorów europejskich, twórcą bestsellera „Imię Róży”. Znany jest jednak nie tylko ze swoich poruszających wyobraźnię i dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach książek, ale także jako współtwórca semiotyki – ogólnej teorii znaków.
64 lata po tragedii wyjaśniła się tajemnica okoliczności, w jakich zginął Antoine de Saint-Exupery - lotnik i pisarz, autor "Małego Księcia", jednej z najbardziej znanych książek na świecie. Do zestrzelenia samolotu de Saint-Exupery'ego przyznał się 88-letni dziś były pilot Luftwaffe.
Wspominanie o wieku kobiet uznaje się za nieuprzejme, ale w tym przypadku liczba lat pisarki nagrodzonej Noblem czyni z niej rekordzistkę. Doris Lessing, tegoroczna laureatka tej prestiżowej nagrody, ma 88 lat i jest najstarszą pisarką uhonorowaną literacką Nagrodą Nobla, a skoro już jesteśmy przy danych liczbowych- jedenastą kobietą w gronie noblistów w dziedzinie literatury. Oczywiście, Lessing nie została nagrodzona z powodu swojego wieku, czy liczby napisanych przez siebie książek (których jest czterdzieści), jak oświadczyli członkowie jury w uzasadnieniu swej decyzji: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i siłą wizjonerską.”
W ramach kampanii "Świat w dłoniach", mającej na celu upowszechnianie wiedzy o reumatoidalnym zapaleniu stawów, fundacja "Żyjmy zdrowo" organizuje konkurs fotograficzno-literacki, którego tematem są dłonie. Jest to druga edycja tego konkursu, skierowana tym razem do miłośników fotografii oraz osób z zacięciem literackim.
Statystyki nie są zadowalające, z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku jedynie 50% Polaków przeczytało książkę. Dość liczna jest jednak grupa prawdziwych miłośników literatury, którzy na książki wydają nieraz krocie. Jak pogodzić miłość do literatury z niezbyt zasobnym portfelem?
Plebiscyt na najpopularniejszą książkę Polaków rozstrzygnięty. Ogólnopolska akcja prowadzona pod hasłem „Wychowały nas książki” dobiegła końca. Niekwestionowanym zwycięzcą plebiscytu została powieść pt. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Na książkę zagłosowało 121 osób z 2400, które brały udział w akcji.
Doris Lessing, 88-letnia brytyjska pisarka, została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ogłosił dziś szwedzki Komitet Noblowski. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu.