Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny. Świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym, bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny, ale także historia życia zwyczajnych ludzi i obraz świata, który dziś jest już nie do odtworzenia.
„…miłość ludzi jest mi potrzebna. Rekompensuje to, czego brakowało mi w dzieciństwie”.
„Uważałam…, że z jakiegoś, tylko sobie znanego powodu, Pan Bóg przeniósł mnie bezboleśnie przez wszystkie pola minowe”
Przemoc, strach, ciągłe napięcie i potworne okrucieństwo należą do codzienności żołnierza walczącego na wojnie. Wstrząsające przeżycia z uczestnictwa w działaniach wojskowych w Afganistanie odtworzył w swojej książce Pluton wyrzutków Sean Parnell - dowódca jednego z plutonów walczących z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.
„Buntuję się, więc jestem" Albert Camus. 80 milionów to opowieść o ustroju i czasach bardzo słusznie minionych. I o ludziach, którzy nie chcieli żyć na kolanach.
Dziesięć książek znalazło sie na liście nominowanych do tegrocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, przyznawanej „za książki odznaczające się wybitnymi walorami literackimi oraz tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie".
Jeden z najważniejszych polskich pamiętników XX wieku. Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki.
Mariusz Zawadzki jest prawdopodobnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przez lata śledzili od środka piekło wojny w Iraku. Jako dziennikarz „Gazety Wyborczej", w latach 2003-2009, wielokrotnie odwiedzał kraj targany wojną i wewnętrznymi walkami . Efektem tych dziennikarskich wypraw jest książka „Nowy, wspaniały Irak", która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B (seria „Terra Incognita").
Autor bestsellerowego Kill Grilla, znany w Polsce gospodarz programów podróżniczo-kulinarnych, powraca w brawurowym stylu! Anthony Bourdain rozwija i kontynuuje rozważania ze swoich poprzednich książek, w tym Kill Grilla, opisuje wyprawy kulinarne i poznawanie potraw regionalnych, krytycznie odnosi się do różnych zjawisk związanych ze współczesną kuchnią.
„Kasa jest jednym z najlepszych miejsc umożliwiających studiowanie ludzkiej głupoty w całej jej rozciągłości. Będziesz zachwycona gdy stwierdzisz, że właściwie nie ma ona granic." - pisze autorka.
„Skrwawione ziemie", „Broniewski" i „Sztuka politycznego morderstwa" - to trzy najlepsze książki 2011 roku w kategorii literatura faktu. Subiektywny Ranking Salonu Kulturalnego, podobnie jak w przypadku literatury pięknej, obejmuje dwadzieścia tytułów.
Kolejna książka bestsellerowego autora specjalizujące go się w życiu prywatnym elit II Rzeczypospolitej.
„Miałam okazję przepytywać wielu światowych przywódców, gwiazdy i znakomitości, jednak moim najważniejszym rozmówcą był mój ojciec” – mówi Rita Cosby, jedna z najpopularniejszych amerykańskich dziennikarek telewizyjnych, która nieoczekiwanie, 65 lat po wojnie, ze zdumieniem odkryła przeszłość swojego ojca, Polaka, bohatera Powstania Warszawskiego.
Laureatem tegorocznej Nagrody im. Beaty Pawlak został Marek Kęskrawiec. Nagrodzono go za książkę „Czwarty pożar Teheranu" (wydawnictwo W.A.B., 2010).
Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną.