Czy o „takich” tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te” brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to” zostawić? Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej”. Pisać wprost to obowiązek historyka.
Co by się stało, gdybyś został prawdziwą ludzką kulą armatnią? Albo gdybyś znalazł się w samym środku roju komarów? Czy mógłbyś pokonać wodospad Niagara w beczce i pozostać żywym? Ile ciasteczek mógłbyś zjeść, gdybyś był Ciasteczkowym Potworem? Wszystkie przypadki zgonów z tej książki zasługują na Nagrodę Darwina!
Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze? Łagodne białogłowy czy podstępne uwodzicielki? Poznaj prawdziwe oblicze piastowskich władców.
To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
W tegorocznej edycji nagród NIKE laureatem został Cezary Łazarewicz, za książkę "Żeby nie było śladów”, opowiadającą o zabójstwie Grzegorza Przemyka.
„Jak opisać ten wietnamski patchwork. Jak poznać kraj i jego mieszkańców bez znajomości języka? (…) Jedna połowa świata nie wie jak żyje druga” i tę lukę poznawczą autor próbuje wypełnić opowiadając o kraju, który miał nieszczęście być najpierw podbity i wykorzystywany przez Chiny, potem Francuzów a na koniec niszczony napalmem w czasie długoletniej wojny przez Amerykanów.
Powieści erotyczne oraz kryminały były największymi zeszłorocznymi bestsellerami książkowymi. Wysokie miejsca w oczach czytelników zajęła także literatura faktu, poradniki czy ksiązki dla dzieci. Przedstawiamy podsumowanie roku 2015 w literaturze.
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód...
Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara, dlaczego João Soares został tylko w piżamie, co słychać wewnątrz fortu w Caxias, kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli, dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik?
Kiedy w 1910 roku zmarł król Wielkiej Brytanii Edward VII, za jego trumną ramię w ramię szli między innymi kajzer Wilhelm II, wielki książę Michał Romanow, francuski minister spraw zagranicznych Stéphen Pichon i arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jednakże już wtedy ich poczynania wprawiały w ruch żarna historii, które w ciągu najbliższych lat miały zetrzeć w proch tak wiele istnień.
Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny. Świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym, bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny, ale także historia życia zwyczajnych ludzi i obraz świata, który dziś jest już nie do odtworzenia.
„…miłość ludzi jest mi potrzebna. Rekompensuje to, czego brakowało mi w dzieciństwie”.
„Uważałam…, że z jakiegoś, tylko sobie znanego powodu, Pan Bóg przeniósł mnie bezboleśnie przez wszystkie pola minowe”
Przemoc, strach, ciągłe napięcie i potworne okrucieństwo należą do codzienności żołnierza walczącego na wojnie. Wstrząsające przeżycia z uczestnictwa w działaniach wojskowych w Afganistanie odtworzył w swojej książce Pluton wyrzutków Sean Parnell - dowódca jednego z plutonów walczących z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.
„Buntuję się, więc jestem" Albert Camus. 80 milionów to opowieść o ustroju i czasach bardzo słusznie minionych. I o ludziach, którzy nie chcieli żyć na kolanach.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca