Resort zdrowia przedstawi sejmowej komisji najważniejsze założenia nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zmiana ma skorygować błędy dotychczasowych przepisów obowiązujących od 2011 roku. Branża farmaceutyczna pozytywnie ocenia część jej założeń, ale obawia się, że nowe przepisy mogą faworyzować zagraniczne koncerny. Tymczasem polska branża farmaceutyczna odpowiada za bezpieczeństwo lekowe kraju i jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów rodzimej gospodarki.
1 lipca pojawiła się nowa lista leków refundowanych. W porównaniu do poptrzedniej listy refundacją objętych zostało 107 produktów.
Zakończyły się prace konsultacyjne nad nową listą leków refundowanych, która ma wejść w życie 1 listopada. Pojawiło się na niej 101 nowych produktów. Refundowane będą między innymi nowe leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym.
1 marca nastąpią zmiany na liście leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - informuje Ministrestwo Zdrowia. Na listę trafią między innymi nowe preparaty.
Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że druga w tym roku nowelizacja wykazu leków refundowanych ukaże się w lipcu. - Za kilka, kilkanaście dni lista zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych - mówił na początku czerwca wiceminister Twardowski.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałek zostanie opublikowana nowa lista leków refundowanych. W 2009 roku ma zostać aktualizowana dwukrotnie.
24 listopada Minister Zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła propozycje zmian na listach leków refundowanych. Dzięki nim pacjenci skorzystają m.in. z ponad 200 nowych leków generycznych, zwiększy się dostępność do nowoczesnych leków, a pacjenci cierpiący na cukrzycę i leczeni insuliną zapłacą mniej za leki.
Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia chce zmian w zakresie formowania list leków refundowanych. Planuje się wprowadzenie konkurowania wśród firm farmaceutycznych o miejsce na liście tych farmaceutyków. Ma to skutkować niższymi cenami medykamentów.
Na nowej liście leków refundowanych znalazła się Iwabradyna, drogi i dotychczas niezbyt często stosowany lek na nadciśnienie. Kontrowersje wzbudza nie tylko obecność preparatu na liście, ale także sposób w jaki tam trafił.
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia do połowy lutego apteki powinny uwzględnić zmiany odpłatności za leki refundowane. Najnowsza lista środków, do których dopłaca państwo zawiera o 523 nowe leki, z czego 470 to tańsze odpowiedniki drogich preparatów.
Firmy farmaceutyczne otrzymały od ministra zdrowia nową listę leków refundowanych. Niestety nie wywoła ona uśmiechu na twarzach producentów leków. W spisie liczącym 2,5 tysiąca lekarstw zabrakło nowych pozycji, zaś wykreślono aż 27 środków, których produkcji zaprzestano lub którym cofnięto pozwolenie dopuszcząjce do obrotu rynkowego.