Szuflada pełna leków, a może zastawiona półeczka? A jak czegoś potrzeba, to nie ma albo po terminie przydatności? Dobrze zaopatrzona apteczka w naszym domu to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Dlatego warto przejrzeć jej zawartość.
Osoby dojrzałe i starsze należą do grupy wysokiego ryzyka doświadczenia toksyczności leków, ale młodsi również mogą doznać tu licznych objawów. Toksyczność leków jest poważnym problemem już dla ludzi w piątej i szóstej dekadzie życia - mówi Mukaila A. Raji, szef geriatrii na University of Texas Medical Branch w Galveston.
Wg danych Monitora Zdrowia OSOZ w 2010 roku rynek farmaceutyczny wzrósł o blisko 3% w stosunku do roku poprzedniego. Największy udział w sprzedaży aptecznej w minionym roku miały leki stosowane w leczeniu układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego.
Zdecydowana większość Polaków nie słyszała dotychczas o usłudze opieki farmaceutycznej, czyli o sprawowaniu przez farmaceutów nadzoru nad leczeniem farmakologicznym. Niewiele jest również osób przewlekle chorych - głównych adresatów usługi - którzy o tej możliwości wiedzą.
Naukowcy z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Grenoble, Francja, opracowali nową technikę, która umożliwia jednoczesne wprowadzenie 15 markerów fluorescencyjnych do komórki ssaka. To odkrycie ich zdaniem może przyczynić się do przyspieszenia prac nad lekami i badań przesiewowych. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu P-CUBE (Platformy wytwarzania białek), który otrzymał 6,6 mln EUR z budżetu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Do niewłaściwego stosowania leków bez recepty przyznaje się około jednej piątej Polaków - wynika z badania CBOS. Przeważnie polega ono na nieodpowiednim dawkowaniu, rzadziej na bagatelizowaniu przeciwwskazań, zupełnie sporadycznie na zażywaniu leków z przyzwyczajenia, bez uzasadnionej przyczyny.
Firma Genzyme opublikowała wyniki 5-letnich badań klinicznych fazy II prowadzonych nad produktem leczniczym przeznaczonym dla pacjentów cierpiących na ustępująco-nawracającą postać stwardnienia rozsianego.
Jednym z najbardziej cenionych na świecie produktów do pielęgnacji skóry jest "Crème de la Mer" - krem zawierający sfermentowane krasnorosty morskie do nawilżania skóry. Pierwotnym przeznaczeniem kremu opracowanego przez Maxa Hubera, naukowca z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, było leczenie poważnych oparzeń chemicznych.
Sfałszowane produkty lecznicze oraz nielegalny obrót lekami stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, stanowiącym zagrożenie dla zdrowia lub życia konsumentów - alarmuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sfałszowane produkty lecznicze oraz leki można spotkać między innymi na bazarach, siłowniach w sexshopach, oraz w sprzedaży internetowej.
Obniżka urzędowych cen leków przeciwko nadciśnieniu w 2006 roku zapoczątkowała pozytywny trend obniżek cen preparatów. Jak wskazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia OSOZ w ciągu ostatnich 4 lat średnia cena opakowania leków obniżających ciśnienie spadła o blisko 10 proc. Dzięki temu w 2009 roku Polacy zapłacili o 13% mniej za leki przeciw nadciśnieniu w porównaniu z rokiem 2006.
Powódź oraz związana z nią plaga komarów spowodowały 10% wzrost obrotu w aptekach w czerwcu w porównaniu do maja 2010 roku. Sama plaga komarów była wynikiem 138% wzrostu sprzedaży preparatów owadobójczych w stosunku do maja.
Firma Genzyme, korporacja zajmująca się biotechnologią medyczną poinformowała, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nadała produktowi leczniczemu Alemtuzumab dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane status „Fast Track".
Wielu chorych przerywa lub modyfikuje zalecaną terapię farmakologiczną - najczęściej zmienia dobową liczbę i wielkość dawek leku. Spośród przewlekle chorych jedynie 65 procent deklaruje, że zawsze przyjmuje wszystkie zalecone dawki - wynika z badania postaw Polaków wobec zaleceń terapeutycznych w terapii chorób przewlekłych przeprowadzonego przez Pentor Research International na zlecenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Co czwarty chory przewlekle nie stosował się do zaleceń lekarza i zdarzały mu się sytuacje wykorzystania tylko części przepisanego opakowania lub też wykorzystania niektórych lub tylko jednego z przepisanych leków.
- Czy twoja szczoteczka znajduje się na umywalce w łazience? Moja tam była. Do czasu, kiedy dowiedziałam się, że bliskość toalety czyni to miejsce bardzo niehigienicznym - pisze Liz Vaccariello z shine.yahoo. Obecnie eksperci mają wiele wskazówek, na temat, jak zorganizować sobie środowisko życia - od odpowiedniego miejsca w autobusie po wspomnianą szczoteczkę. Okazuje się, że niewielkie zmiany mogą przyczynić się do łatwiejszego utrzymania wagi i lepszego ogólnego samopoczucia. Oto dziewięć zaskakująco niekorzystnych lokalizacji i miejsca, na które warto je zmienić:
W kwietniu bieżącego roku - w porównaniu do marca - apteki odnotowały niższe obroty, nie oznacza to jednak pogorszenia sytuacji zdrowotnej w kraju. W porównaniu z poprzednim rokiem średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1 procent.