Wywóz leków z Polski zostanie objęty nadzorem Głównego Inspektora Farmaceutycznego – zdecydował Sejm, nowelizując Prawo farmaceutyczne. Według posłów, dystrybucja produktów leczniczych osiągnęła obecnie nieakceptowany społecznie poziom patologii i uniemożliwia zapewnienie stałego dostępu do ważnych leków, których brak może spowodować trwałe i niekorzystne następstwa zdrowotne.
Brytyjskie badania wskazują, że nieregularne epizody intensywnego picia alkoholu za młodzieńczych lat przekształcają się w nawyk picia prawie codziennie w dojrzałych latach.
Ponad połowie Polaków zdarzyło się pójść chorym do pracy. Zwykle jesteśmy do tego zmuszeni – nie ma nas kto zastąpić w obowiązkach służbowych – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie GlaxoSmithKline.
Osoby starsze zażywają znaczne ilości leków. To z kolei zwiększa ryzyko rozmaitych powikłań i skutków ubocznych. Przy decyzji o zakupie kolejnego medykamentu warto dokładnie konsultować się z lekarzem.
Komórkach macierzyste mogą być wykorzystane do leczenia choroby Parkinsona, wynika z badań na szczurach.
Jedzenie zgodnie z rekomendacjami specjalistów pomaga w kontrolowaniu wielu chorób i może zmniejszyć konieczność zażywania leków.
Dzięki łączeniu fachowej wiedzy z wielu dziedzin, Instytut Złożonych Systemów Molekularnych Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven jest na progu przełomu, który może mieć istotne implikacje dla przemysłu farmaceutycznego.
najwyższy czas na wiosenne porządki. Nie tylko te domowe czy podwórkowe - odśwież noworoczne postanowienia i dodaj nowe działania, by uporządkować także swoje zdrowie.
Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał wycofanie z aptek popularnego leku Rutinoscorbin. Przyczyną jest, jak to sformułował GIF, "niedotrzymanie standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej". Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Możliwe że już wkrótce najubożsi seniorzy nie wydadzą w aptece ani grosza. Z inicjatywą wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób pobierających najniższą emeryturę lub rentę które ukończyły 75 lat życia wystąpił Senat.
Miesięcznik „Reader’s Digest” sprawdził, czy w opinii Polaków, Niemców, Rumunów i Czechów apteki żądają zbyt wysokich cen za oferowane produkty i zadał ankietowanym pytanie, czy chcieliby zaopatrywać się w leki bezpośrednio u lekarzy, gdyby dzięki temu ich cena była niższa.
„Na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi" mówi się o lekach. Czasem to prawda, zażywanie określonych farmaceutyków może łagodzić objawy danej choroby i skutkować intensyfikacją objawów innej dolegliwości. Zdarza się też, że skutki uboczne terapii są co najmniej niestandardowe...
Przed zażyciem leków zwykle studiujemy ulotkę, zwracając uwagę na skutki uboczne wywoływane przez medykamenty. Przede wszystkim interesują nas interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania czy możliwe problemy żołądkowe i dermatologiczne. Zwykle nie zastanawiamy się jednak nas wpływem leków na nasze zęby. Okazuje się jednak, że wiele medykamentów może oddziaływać na stan jamy ustnej.
Jedna z najpopularniejszych dolegliwości, przeziębienie to popularna nazwa stanu zapalnego górnych dróg oddechowych. Dotyka ono błony śluzowej gardła, nosa, krtani i najczęściej jest wywoływane przez różnego rodzaju wirusy. Przeziębienia przynajmniej raz w życiu doświadczył niemal każdy, zaś niektóre osoby chorują nawet kilka razy do roku. Jest ono traktowane jak nieprzyjemna dolegliwość, z którą "trzeba żyć, aż przejdzie". Warto jednak pamiętać, że zaniedbane przeziębienie, może prowadzić do groźniejszych chorób i powikłań zdrowotnych.
Aż 50 proc. włoskich seniorów zażywa od 5 do 9 leków dziennie. Jednocześnie tylko 4 na 10 osób wykupuje przepisane farmaceutyki.