Istnieje dyskryminacja osób starszych w dziedzinie zdrowia i usług opiekuńczych - uważa AGE, Europejska Platforma Ludzi Starszych. Trzeba uznać, że zdrowie w podeszłym wieku stanowi produkt zdrowego stylu życia i, że ludzie w każdym wieku powinni mieć dostęp porad zdrowotnych i usług z zakresu profilaktyki. Poza tym, starsi ludzie powinni mieć uczciwą, równą możliwość skorzystania z leczenia i operacji, a w sytuacjach, gdy wymagają intensywnego wsparcia, jak np. domowa opieka lekarska, muszą być traktowani godznie i z odpowiednią wrażliwością.
Narodowy Fundusz Zdrowia zmierza wprowadzić elektroniczne recepty. Dla pacjenta taka zmiana nie będzie jednak rewolucją. Lekarze w dalszym ciągu będą wpisywać papierowe recepty ale będą musieli tworzyć ich komputerowe wersje. Papierowe recepty będą numerowane, a w momencie zakupu leku farmaceuta ściągnie z komputerów NFZ informację, o zaleconych pacjentowi specyfikach - podaje "Gazeta Wyborcza".
Jak podają źródła naukowe, u ludzi, którzy regularnie przyjmują lekarstwa, nawet placebo, zachodzi znacznie mniejsze ryzyko śmierci, niż u tych, którzy nie stosują się do konieczności zażywania odpowiednich medykamentów podczas choroby.
Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) statystycznego Polaka opieka zdrowotna kosztuje średnio 805 dolarów rocznie. Okazuje się również, że aż 63 procent wszystkich wydatków na lekarstwa pochodzi z prywatnych kieszeni. Jest to jeden z najwyższych na świecie wskaźników - podaje "Życie Warszawy".
W 2005 roku w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny nominalny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł około 761zł i był realnie wyższy o 1,4 proc. od dochodu z roku 2004 – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost realnego poziomu dochodów odnotowano we wszystkich podstawowych grupach społeczno-ekonomicznych.
Każdego dnia do niemieckich aptek trafia około 7 tysięcy źle wypełnionych recept. Farmaceuci są zdziwieni – ich zdaniem to o wiele za dużo. Wypisanie takiego dokumentu nie jest przecież zbyt skomplikowane, nawet dla bardzo złego lekarza. Najczęstszym powodem odrzucenia recepty jest jej całkowita nieczytelność.
Coraz więcej Polaków decyduje się na dodatkowe finansowanie opieki zdrowotnej dla swojej rodziny - wynika z raportu firmy Acxiom Polska na temat prozdrowotnych wydatków polskich konsumentów.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał obecnie już 166 decyzji dotyczących natychmiastowego wstrzymania emisji niektórych reklam leków. Okazuje się bowiem, że niektóre reklamy mogą wprowadzać ich odbiorców w błąd, w związku z czym zagrażają zdrowiu pacjentów – czytamy w "Dzienniku Polskim".
Płacimy gotówką. Wystarczy przyjść z receptą na leki z poniższej listy - w taki sposób siedem trójmiejskich aptek przyciąga swoich klientów. Okazuje się, że pacjenci, którzy kupują w tych aptekach medykamenty otrzymują premię za wybór takiej apteki - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Firmy farmaceutyczne otrzymały od ministra zdrowia nową listę leków refundowanych. Niestety nie wywoła ona uśmiechu na twarzach producentów leków. W spisie liczącym 2,5 tysiąca lekarstw zabrakło nowych pozycji, zaś wykreślono aż 27 środków, których produkcji zaprzestano lub którym cofnięto pozwolenie dopuszcząjce do obrotu rynkowego.
Niedługo do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który zakłada, że każda reklama leku będzie musiała zawierać specjalne ostrzeżenia informujące o szkodliwości jego nadużywania – donosi "Gazeta Wyborcza".
Rynek leków bez recepty sprzedawanych w aptekach rośnie w imponującym tempie - podaje "Gazeta Wyborcza". W ciągu trzech lat zwiększył się o 28 proc. i osiągnął wartość ponad 3,4 mld zł.
Minister zdrowia chce zabronić promocji leków za grosz. Powodem takiej decyzji są duże wydatki na refundację takich medykamentów. Okazuje się, że oszczędności z promocji leków refundowanych są jedynie pozorne. Apteki bowiem zarabiają na refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Refundowane leki wydawane są bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. Wykazy leków refundowanych oraz rodzaj odpłatności za nie określają odpowiednie rozporządzenia Ministra Zdrowia. Ponadto, refundowane są leki recepturowe sporządzone w aptece, spełniające określone warunki.
Komputery i urządzenia elektroniczne w niedługim czasie niemal całkowicie całkowicie zastąpią rodzinę w opiece nad starszymi ludźmi. Prawdą jest, że w starzejącym się społeczeńswtie Europy trzeba szukać nowych rozwiązań opieki medycznej nad seniorami. Ludzie żyją dłużej, a co za tym idzie osób opiekujących się chorymi wkrótce może być mniej, niż tych co tej opieki wymagają.