W tym roku Muzeum Historii Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie obchodzi jubileusz 60-lecia. Z tej okazji w siedzibie placówki przy ulicy Floriańskiej na krakowskiej Starówce odbędą się dziś rocznicowe uroczyste obchody. W programie m.in. otwarcie wystawy poświęconej historii Muzeum, otwarcie świeżo wyremontowanych zabytkowych piwnic.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał wczoraj decyzję o wstrzymaniu sprzedaży jednej serii Corhydronu (nr serii 080306) z powodu wad jakościowych leku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
W piątek 16. lutego Sejm uznał, że handel lekami przez Internet, nawet tymi bez recepty, powinien być zabroniona, ponieważ praktyki takie mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pacjentów.
Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że oferowanie pacjentom ryczałtowych środków leczniczych za jeden, bądź kilka groszy, stanowi dozwoloną konkurencję.
Choć polskie prawo wyklucza możliwość sprzedawania przez apteki środków farmaceutycznych przez Internet, unijne prawo nie zakazuje działalności tego rodzaju. Katowicki sąd przyznał, że rozwiązania legislacyjne Unii Europejskiej są wiążące i należy dopuścić prowadzenie wspomnianego handlu, z tym, że zezwolenie dotyczy tylko medykamentów dostępnych bez recepty.
Od początku 2007 roku w Katowicach trwa stała akcja zbierania przeterminowanych lekarstw od ludności. W 25 aptekach na terenie miasta rozlokowane zostały specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać przeterminowane leki. Organizatorem zbiórki jest Urząd Miasta Katowice.
Firmy szykują się do procesów o listy refundacyjne Dowolność rządu w tworzeniu list leków refundowanych może kosztować budżet państwa krocie. Poszkodowane firmy grożą sądami.
Medycyna spersonalizowana, czyli dobieranie leków wykorzystujące znajomość DNA pacjenta, jest obecnie stosowane do nikłej grupy osób, jednakże zamierza się ją wykorzystać powszechnie: szczególnie odnośnie pacjentów chorych na serce ze śmiertelnym ryzykiem wystąpienia zakrzepów.
5 - go stycznia Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji społecznych najnowsze projekty rozporządzeń dotyczących leków refundowanych. Listy zawierają medykamenty innowacyjne, co do których wygasła ochrona patentowa i posiadają tańsze odpowiedniki.
Ceny leków niejednego chorego potrafią przyprawić o dodatkowy ból głowy. Reporterzy "Dziennika" sprawdzili jaki udział w ich ostatecznym koszcie mają marże aptekarzy. Wyniki "kontroli" są szokujące - w niektórych przypadkach do hurtowych stawek doliczane jest nawet 60 procent!
Wzrost koncentracji na rynku, ograniczenia w dystrybucji leków, rozwój importu równoległego oraz aptek internetowych to najważniejsze zjawiska zachodzące w sektorze farmaceutycznym, które przeanalizował UOKiK, zgłaszając uwagi do projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego. Wątpliwości UOKiK wzbudziły przepisy wprowadzające ograniczenia liczby punktów aptecznych i aptek działających na danym terytorium, zawarte w propozycji zmian regulacji prawnych dotyczących rynku farmaceutycznego.
W krajach rozwijających się około 1/3 środków farmaceutycznych to podróbki. W Rosji fałszywe medykamenty stanowią 10 proc. procent, w Wielkiej Brytanii tylko 1 proc.. W państwach europejskich- jak podaje raport Komisji Europejskiej- w ubiegłym roku skonfiskowano pół miliona farmaceutyków, stanowcza ich większość (75 proc.) była importowana z Indii, 7 proc. z Egiptu, 6 proc. z Chin, pozostałe z Tajlandii, Indonezji, bądź Argentyny.
W środę, 18 października br. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Oczekiwana od przeszło roku nowelizacja nabrała wreszcie kształtu. Wprowadza ona wiele zmian przybliżając nasze prawo do wymagań unijnych – lecz budzi także bardzo duże wątpliwości i dyskusje odnośnie poszczególnych swoich zapisów.
Kobietę prowadzącą przez Internet sprzedaż leków wydawanych na receptę zatrzymała policja w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie). Grożą jej nawet dwa lata więzienia.
Problemy z opodatkowaniem tzw. "leków za grosik" sprawiły, iż mogą one zniknąć z polskich aptek. Na Śląsku jest wiele aptek mających w swojej ofercie tańsze lekarstwa toteż tamtejsza rada aptekarska zwróciła się do urzędu skarbowego z prośbą o wiążącą interpretację przepisów podatkowych dotyczących dystrybucji leków za jeden grosz. urząd skarbowy odpowiedzi nie udzielił.