Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia chce zmian w zakresie formowania list leków refundowanych. Planuje się wprowadzenie konkurowania wśród firm farmaceutycznych o miejsce na liście tych farmaceutyków. Ma to skutkować niższymi cenami medykamentów.
Osoby stale przyjmujące leki coraz chętniej sięgają po farmaceutyki w postaci plastrów, które nakleja się na skórę i… można choć na jakiś czas zapomnieć o leczeniu. Inną ważną cechą leczniczych plastrów jest fakt, że substancja lecznicza przyswajana jest przez skórę, a więc oszczędza się wątrobę i żołądek, co w przypadku długotrwałej terapii nie jest przecież bez znaczenia.
Kończą się prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego i rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym warunków wysyłania leków zamawianych przez klientów aptek internetowych. Według ich właścicieli rządowe plany mogą doprowadzić do upadłości wiele tzw. e-aptek.
O polskiej służbie zdrowia mówi się ostatnio bardzo dużo i – niestety – na ogół źle. Narzekają i lekarze i pielęgniarki - na niskie płace, i pacjenci – na kolejki, koszty i złe, bo przedmiotowe traktowanie. Co naprawdę myślimy o naszej służbie zdrowia najlepiej zobrazują opublikowane właśnie wyniki badania GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych”.
O tym żeby nie siadać za kierownicą po alkoholu mów się od dawna. Często jednak zapominamy o tym, iż prowadzić nie powinno się również przyjmując niektóre leki.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA (zleconych przez Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – PZPPF), prawie 50% lekarzy nie informuje pacjentów o możliwości zakupu tańszych preparatów (stanowiących zamienniki droższych medykamentów). Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1048 dorosłych Polaków.
Lampka wina czy kieliszek koniaku same w sobie nie są niczym złym, trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu w połączeniu z przyjmowanymi stale lub okresowo lekami może spowodować poważne problemy zdrowotne, wzmocnić lub przeciwnie - zahamować działanie leku.
Raporty informujące o wzroście liczby podrobionych leków dotychczas nie dotyczyły Europy. Okazuje się jednak, że fałszowanie medykamentów zaczyna mieć miejsce również i tu.
Polacy zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. Problem nadużywania leków a zwłaszcza nieodpowiedniego ich łączenia był tematem konferencji zorganizowanej w ramach kampanii "Lek bezpieczny".
Cukrzyca to choroba wymagająca stałego przyjmowania lekarstw i przestrzegania diety, być może dzięki najnowszym odkryciom walka z nią stanie się łatwiejsza.
Prawie jedna piąta Polaków czerpie informacje na temat leków dostępnych bez recepty z ulotek reklamowych – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Jednocześnie aż 85 proc. badanych, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy otrzymało taką ulotkę, zapoznało się z jej treścią, a 41 proc. spośród tych osób zakupiło lek po przeczytaniu ulotki.
Na nowej liście leków refundowanych znalazła się Iwabradyna, drogi i dotychczas niezbyt często stosowany lek na nadciśnienie. Kontrowersje wzbudza nie tylko obecność preparatu na liście, ale także sposób w jaki tam trafił.
Lekarze alarmują, że cukrzyca może stać się epidemią XXI wieku, a związane z nią groźne powikłania staną się coraz częstszymi przyczynami zgonów. Na szczęście przy obecnym stanie wiedzy na temat choroby, cukrzycę można skutecznie leczyć. Na rynku coraz częściej pojawiają się także nowoczesne, przyjazne cukrzykom preparaty w niczym nie przypominające przyrządów do robienia zastrzyków, dzięki czemu leczenie cukrzycy staje się mniej skomplikowane i coraz bardziej przyjazne pacjentom.
Preparaty skomponowane na bazie ziół to składnik wielu domowych apteczek, stosujemy je sądząc, iż dzięki naturalnym składnikom korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.
Trzy czwarte Polaków (73 proc.) dokonało w ciągu ostatniego pół roku zakupu leków dostępnych bez recepty. Co piąty z nich zaopatrywał się w leki poza apteką: w kioskach, osiedlowych sklepach spożywczych, supermarketach, stacjach benzynowych – wynika z raportu „Zwyczaje zakupowe Polaków związane z nabywaniem leków” przygotowanego przez TNS OBOP.