Już połowa polskich rodzin korzysta z prywatnych świadczeń zdrowotnych. Z tzw. zielonej księgi czyli dokumentu przygotowanego dla resortu zdrowia wynika, że sześć lat temu na prywatną opiekę medyczną decydowała się niespełna jedna czwarta polskich rodzin – pisze Gazeta Prawna.
W Warszawie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Lek bezpieczny” odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo leków przeciwcukrzycowych”. Jej organizatorem był Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Leczenie raka piersi może być tańsze- informują naukowcy.
Leki z importu równoległego na listach refundacyjnych16 lipca weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja list leków refundowanych. Po raz pierwszy refundowane będą leki z importu równoległego. Te sama produkty lecznicze, które po cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższych oferują firmy farmaceutyczne.
Dzięki umieszczeniu na listach leków refundowanych preparatów z importu równoległego pacjenci będą mieli dostęp do skutecznego leczenia za stosunkowo niska cenę.
Co piąty wypadek drogowy może być spowodowany przez kierowcę będącego pod wpływem tabletek działających usypiająco – alarmuje Dziennik. Takie wyniki przyniósł najnowszy raport Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Leki oraz kosmetyki mogą powodować zmiany skórne pod wpływem działania promieni słonecznych – ostrzegają specjaliści.
17 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Z tej okazji z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię zostanie otwarta wystawa zdjęć Krzysztofa Millera, przedstawiająca codzienne życie pacjentów i ich zmagania z chorobą. Wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa poświęcona problemowi leczenia hemofilii w Polsce.
O tym, że leki należy przyjmować regularnie pamięta większość z nas, często jednak zapominamy, że ich działanie może zmieniać się pod wpływem jedzenia i picia.
Dzięki pracy polskich naukowców pacjenci będą mogli wybierać tańsze odpowiedniki zagranicznych leków.
Jak informuje RMF FM, Ministerstwo Zdrowia chce zmian w zakresie formowania list leków refundowanych. Planuje się wprowadzenie konkurowania wśród firm farmaceutycznych o miejsce na liście tych farmaceutyków. Ma to skutkować niższymi cenami medykamentów.
Osoby stale przyjmujące leki coraz chętniej sięgają po farmaceutyki w postaci plastrów, które nakleja się na skórę i… można choć na jakiś czas zapomnieć o leczeniu. Inną ważną cechą leczniczych plastrów jest fakt, że substancja lecznicza przyswajana jest przez skórę, a więc oszczędza się wątrobę i żołądek, co w przypadku długotrwałej terapii nie jest przecież bez znaczenia.
Kończą się prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego i rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia dotyczącym warunków wysyłania leków zamawianych przez klientów aptek internetowych. Według ich właścicieli rządowe plany mogą doprowadzić do upadłości wiele tzw. e-aptek.
O polskiej służbie zdrowia mówi się ostatnio bardzo dużo i – niestety – na ogół źle. Narzekają i lekarze i pielęgniarki - na niskie płace, i pacjenci – na kolejki, koszty i złe, bo przedmiotowe traktowanie. Co naprawdę myślimy o naszej służbie zdrowia najlepiej zobrazują opublikowane właśnie wyniki badania GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych”.
O tym żeby nie siadać za kierownicą po alkoholu mów się od dawna. Często jednak zapominamy o tym, iż prowadzić nie powinno się również przyjmując niektóre leki.