Powódź oraz związana z nią plaga komarów spowodowały 10% wzrost obrotu w aptekach w czerwcu w porównaniu do maja 2010 roku. Sama plaga komarów była wynikiem 138% wzrostu sprzedaży preparatów owadobójczych w stosunku do maja.
Firma Genzyme, korporacja zajmująca się biotechnologią medyczną poinformowała, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nadała produktowi leczniczemu Alemtuzumab dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane status „Fast Track".
Wielu chorych przerywa lub modyfikuje zalecaną terapię farmakologiczną - najczęściej zmienia dobową liczbę i wielkość dawek leku. Spośród przewlekle chorych jedynie 65 procent deklaruje, że zawsze przyjmuje wszystkie zalecone dawki - wynika z badania postaw Polaków wobec zaleceń terapeutycznych w terapii chorób przewlekłych przeprowadzonego przez Pentor Research International na zlecenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Co czwarty chory przewlekle nie stosował się do zaleceń lekarza i zdarzały mu się sytuacje wykorzystania tylko części przepisanego opakowania lub też wykorzystania niektórych lub tylko jednego z przepisanych leków.
- Czy twoja szczoteczka znajduje się na umywalce w łazience? Moja tam była. Do czasu, kiedy dowiedziałam się, że bliskość toalety czyni to miejsce bardzo niehigienicznym - pisze Liz Vaccariello z shine.yahoo. Obecnie eksperci mają wiele wskazówek, na temat, jak zorganizować sobie środowisko życia - od odpowiedniego miejsca w autobusie po wspomnianą szczoteczkę. Okazuje się, że niewielkie zmiany mogą przyczynić się do łatwiejszego utrzymania wagi i lepszego ogólnego samopoczucia. Oto dziewięć zaskakująco niekorzystnych lokalizacji i miejsca, na które warto je zmienić:
W kwietniu bieżącego roku - w porównaniu do marca - apteki odnotowały niższe obroty, nie oznacza to jednak pogorszenia sytuacji zdrowotnej w kraju. W porównaniu z poprzednim rokiem średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1 procent.
Czy suplementy diety mogą być szkodliwe? Dlaczego niektóre są bardzo drogie a inne znów tanie? Jak je stosować? O suplementach diety opowiada farmakolog mgr Iwona Kościuszko.
Czym są suplementy diety? Czy zastępują leki? A może to to samo co lek, ale w mniejszej dawce? Dla kogo są przeznaczone suplementy i czy Polacy je polubili? Na pytania dotyczące suplementów odpowiada farmakolog mgr Iwona Kościuszko.
Antonio Banderas zdradził, że jego żona, Melanie Griffith, doskonale radzi sobie z uzależnieniem od leków na receptę.
Od początku roku pod bezpłatnym osoby z dysfunkcją wzroku mogą odsłuchiwać treści ulotek niektórych produktów leczniczych. Infolinia o numerze 800 706 848działa 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia.
Sieć aptek "Dbam o zdrowie" (DOZ) zainicjowała "Program Senior" skierowany do osób powyżej 75 roku życia. Celem programu jest ułatwienie starszym osobom dostępu do niezbędnych leków.
Jak pokazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia obrót w statystycznej aptece w styczniu zmalał o 10,2 procent w stosunku do grudnia 2009 oraz blisko 9 procent w porównaniu ze sprzedażą w styczniu ubiegłego roku.
Czym jest dystrybucja bezpośrednia leków? Modelem, który ma uprościć i uczynić system przejrzystym, zapobiec przenikaniu do legalnego obrotu podróbek leków i spowodować obniżkę cen dzięki skróceniu łańcucha dystrybucji czy - jak uważają przeciwnicy takiego rozwiązania - chodzi o uzyskanie przez producenta kontroli na każdym poziomie dystrybucji i zablokowanie tzw. handlu równoległego?
Specjaliści mówią o poprawie wyników leczenia schizofrenii dzięki stosowaniu nowych leków, a jednocześnie przyznają, że terapia ta nadal nie jest łatwa.
Dopuszczalne jest obniżanie cen leków refundowanych kilka razy w ciągu roku, nawet jeżeli ceny te nie były uprzednio zamrożone, a prognoza wydatków na refundację oparta o obiektywne i weryfikowalne wskaźniki może być kryterium wprowadzania środków pozwalających kontrolować ceny leków - wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Często słyszy się o chorobie Alzheimera, jednak nie każdy wie, jakie są jej przyczyny. Choroba Alzheimera to nic innego jak schorzenie polegające na zaniku tkanki mózgowej, gdzie głównym objawem jest zanik pamięci, trudności z mową czy rozdrażnienie. Choroba ta nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować, często prowadząc do poważnej depresji.