Wiele kobiet, które przeżyły raka piersi, doświadcza niepokojących problemów poznawczych przez lata po leczeniu. Jednym z możliwych winowajców jest stan zapalny.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła, aby osoby doświadczające objawów COVID-19 nie przyjmowały ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem. Europejska Agencja ds. Leków poinformowała z kolei, że obecnie nie ma dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a zaostrzeniem przebiegu choroby COVID-19, jednocześnie wskazując zasadność korzystania z niesteroidowych leków przeciwzapalnych "w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres".
Badania pokazują, że popularny lek przecigorączkowy i przeciwbólowy, tj. kwas acetylosalicylowy, może mieć działanie ochronne przed różnymi formami raka. Kolejne testy dowodzą, że może pomóc uchronić się przed rakiem jelita grubego.
Ugryzienie komara to nie tylko dyskomfort swędzenia skóry i nieestetyczny ślad - może ono także sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusów.
Nowe badania wskazują, że niektóre leki przeciwzapalne, takie jak kwas acetylosalicylowy, mogą osłabić objawy kliniczne depresji.
Nowe badania wykazały, że kobiety, które zażywają kwas acetylosalicylowy, mają zmniejszone ryzyko rozwoju czerniaka. Im dłużej sięgają po ten popularny lek, tym prawdopodobieństwo zachorowania jest niższe.
Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy rekomenduje się pacjentom, którzy szczególnie powinni chronić swoje serce, lek pomaga bowiem zapobiec zawałom serca i udarom mózgu. Jednakże już niewielkie dawki farmaceutyku mogą wiązać się z zagrożeniem krwawienia z żołądka.
Zdaniem ekspertów Polacy nie wiedzą, jak leczyć ból, gdzie szukać pomocy, a w dodatku nie ufają lekarzom, kupują na własną rękę środki dostępne bez recepty i w ten sposób się trują. Rocznie do szpitali trafia kilka tysięcy osób nadużywających leków przeciwbólowych - informuje Dziennik.