Osoby cierpiące na częste ataki migreny będą mogły wreszcie odetchnąć z ulgą, nowe odkrycie może szybko doprowadzić do stworzenia nowego rodzaju leków przeciwbólowych.
Statystyczny Polak kupuje 3 opakowania leków przeciwbólowych rocznie, a wartość tego rynku sięga miliarda złotych i stale wzrasta. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost rynku jest rosnąca cena opakowania, która przez ostatnie 9 lat wzrosła o 52%.
Jednym z najważniejszych wyzwań w farmakologicznym leczeniu przewlekłego bólu o dużym natężeniu jest osiągnięcie równowagi pomiędzy skutecznym uśmierzaniem bólu a optymalną tolerancją zastosowanego leczenia przeciwbólowego. Odpowiedni dobór leków jest kluczowym elementem skutecznej terapii bólu, zwłaszcza w przypadku pacjentów stosujących silne leki opioidowe.
Dostępność środków przeciwbólowych bez recepty buduje powszechne przeświadczenie o bezpieczeństwie ich stosowania. Czy jednak, sięgając bez porozumienia z lekarzem po kolejną tabletkę na dokuczający nam ból głowy czy pleców, zastanawiamy się nad konsekwencjami, jakie niesie to np. dla przewodu pokarmowego?
67 proc. Polaków chorowało przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, a statystyczny klient apteki łyka 4,2 tabletki dziennie - dowiadujemy się z badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie Świat Zdrowia S.A.
Zdaniem ekspertów Polacy nie wiedzą, jak leczyć ból, gdzie szukać pomocy, a w dodatku nie ufają lekarzom, kupują na własną rękę środki dostępne bez recepty i w ten sposób się trują. Rocznie do szpitali trafia kilka tysięcy osób nadużywających leków przeciwbólowych - informuje Dziennik.
Polacy zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. Problem nadużywania leków a zwłaszcza nieodpowiedniego ich łączenia był tematem konferencji zorganizowanej w ramach kampanii "Lek bezpieczny".
Według danych IMS Health, całkowita wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w okresie styczeń 2007 - sierpień 2007 roku wzrosła o 7,9 procent w porównaniu do takiego samego okresu w roku 2006 i osiągnęła wartość 10,5 mld złotych.
Mieszkańcy rozwiniętych regionów coraz częściej sięgają po środki przeciwbólowe, zapotrzebowanie na tego typu preparaty rośnie nawet o kilkanaście procent rocznie.
Najpopularniejsze leki przeciwbólowe jak np. ibuprofen, mogą powodować aż 30 procentowy wzrost ryzyka zachorowania na serce - informuje serwis emaxhealth.com. W brytyjskich badaniach dotyczących tego problemu zebrano dane milionów pacjentów, leczących się u lekarzy rodzinnych. Dane rejestrowano na terenie całego kraju.
Co piąta złotówka wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na leki. Ich koszty rosną z roku na rok. Jeszcze pięć lat temu wydano na ten cel 5,1 mld zł. W ubiegłym roku - ponad 6,3 mld zł.