Prawdopodobnie niedługo nie kupimy już leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych w zwykłych sklepach i na stacjach benzynowych. Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia do końca roku z obrotu pozaaptecznego może zniknać 9 na 10 dostępnych obecnie leków.
Prawie 5 mln Polaków zrezygnowało z wizyty u lekarza pomimo problemów ze zdrowiem - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wielu czeka aż „samo przejdzie”, inni leczą się na własną rękę domowymi sposobami lub kupują dostępne bez recepty lekarstwa. Taka sytuacja przyczynia się do późnej diagnozy wielu poważnych chorób. Dlaczego tak się dzieje? W wielu przypadkach winne są długie kolejki do lekarzy.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców pokazują, że statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo, iż to kobieta zażyje lek bez recepty niż mężczyzna. Naukowcy z Uniwersytetu im. Króla Juana Carlosa w Madrycie odkryli również w toku badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Pharmacoepidemiology and Drug Safety, że samoleczenie jest ściśle powiązane z narodowością, poziomem dochodów oraz spożyciem alkoholu i paleniem tytoniu.
Według raportu Ipsos „Polski konsument OTC" samodzielnie leczy niektóre swoje dolegliwości trzy czwarte Polaków. Wybierając sposób leczenia polegamy przede wszystkim na własnym doświadczeniu i poradach rodziny i znajomych, rzadziej farmaceuty. Tylko jedna trzecia Polaków deklaruje, że stosuje się do zaleceń lekarza
W kwietniu bieżącego roku - w porównaniu do marca - apteki odnotowały niższe obroty, nie oznacza to jednak pogorszenia sytuacji zdrowotnej w kraju. W porównaniu z poprzednim rokiem średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1 procent.
Pomimo, że kwiecień br. w porównaniu do marca odnotował niższy obrót w aptece, to nie oznacza to pogorszenia sytuacji zdrowotnej kraju. Rok do roku, średnia sprzedaż w aptekach wzrosła o 5,1% i wg Monitora Zdrowia OSOZ, wzrost sprzedaży leków w najbliższych miesiącach będzie się powiększał. Przy okazji rośnie marża aptek, co nie jest jednak spowodowane podwyższaniem cen leków, ale coraz większym popytem na leki sprzedawane bez recepty.
Jak wynika z badania OTC Track realizowanego przez TNS OBOP zdecydowana większość Polaków (72%) przynajmniej raz w roku cierpi na dolegliwości związane z grypą i przeziębieniem. Częściej są to ludzie młodzi, mający 0d 15 do 40 lat.
Zima to okres, kiedy zdecydowanie częściej zmagamy się z chorobami. Dolegliwości zdrowotne towarzyszą nam jednak przez cały rok. Czy staramy się je wyleczyć czy też ignorujemy? A jeśli leczymy to jak i czym?
Według danych IMS Health, całkowita wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w okresie styczeń 2007 - sierpień 2007 roku wzrosła o 7,9 procent w porównaniu do takiego samego okresu w roku 2006 i osiągnęła wartość 10,5 mld złotych.