W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie słuchaczy UTW z urzędnikami odpowiedzialnymi za politykę sprzedaży, rejestracji i refundacji leków. W ramach spotkania uczestnicy mogli wysłuchać wykładu na temat prawa pacjentów do korzystania z tańszych zamienników leków.
Badanie Włoskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii, którego wyniki przedstawiono na ogólnokrajowym Kongresie w Mediolanie, pokazuje, że ponad 3 miliony ludzi w wieku powyżej 75 lat dokonuje pomyłek przy zażywaniu leków.
Rynek farmaceutyczny Europy Środkowo-Wschodniej zdominowany jest przez leki generyczne. Ten segment był wart w 2008 r. 17,2 mld euro, a w latach 2009-2011 będzie rozwijał się w tempie około 14% rocznie.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego opracowały projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Jeśli zostałaby ona wprowadzona, pacjenci zapłaciliby rocznie za leki refundowane o 340 mln zł mniej.
Pomimo początkowych problemów związanych z ustawodawstwem, liczba leków biopodobnych obecnych na rynku europejskim będzie rosnąć. Atrakcyjność tego rynku zwiększy postrzeganie ich jako taniej i skutecznej alternatywy dla tradycyjnych leków.
Dzięki pracy polskich naukowców pacjenci będą mogli wybierać tańsze odpowiedniki zagranicznych leków.
Leki w Polsce są drogie i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś w tym względzie zmienić na lepsze. Pozostaje nam albo się z tym pogodzić, „płacić i płakać”, albo poszukać innego wyjścia czyli na przykład tzw. leków generycznych.
Badania Eurostatu pokazują, że m. in. w Polsce medykamenty są tańsze w porównaniu do średniej ceny leków w innych krajach członkowskich. Niestety nie płacimy za nie mniej. Dzieje się tak dlatego, że poziom refundacji jest u nas bardzo niski.
Leki generyczne to mniej kosztowne kopie medykamentów innowacyjnych, których nie obejmuje już, z powodu upływu terminu, ochrona patentowa. W szybkim tempie zyskują one popularność na rynku farmaceutycznym. Obecnie stanowią już około 62% sprzedaży w aptekach.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca