Zdrowie seksualne jest ściśle związane ze zdrowiem psychicznym. Seksualność to sfera doznań cielesnych oraz związanych z nimi emocji, myśli, zachowań. Zdrowie seksualne zależy od naszej samooceny, tego czy akceptujemy siebie, czy świadomi jesteśmy tego, co przeżywamy, czego pragniemy. Zależy też od tego, czy potrafimy komunikować nasze potrzeby partnerowi, dostrzegając jednocześnie, czego on potrzebuje. W ten, między innymi, sposób zdrowie psychiczne łączy się ze zdrowiem seksualnym, a problemy dotyczące jednego z nich oddziałują na drugie.
Jak rozpoznać depresję u starszego członka rodziny czy przyjaciela? Symptomy nie muszą być oczywiste, a bardzo destrukcyjnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie osoby starszej. Naukowcy alarmują, że depresja u seniorów jest rzadko diagnozowana, a nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet samobójstwa.
Opracowanie innowacyjnego leku, który znajdzie zastosowanie w leczeniu schizofrenii, depresji i lęku, to wspólny cel firmy farmaceutycznej i naukowców. Przedsięwzięcie to rozpocznie się już za kilka dni i potrwa około 4 lat.
Jak wiadomo stosowanie większości farmaceutyków niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ich działania. Jak wykazała analiza danych medycznych osoby chorujące na depresję są o 30 % bardziej narażone na rozwój cukrzyce II typu.
Depresja to choroba w leczeniu, której istotny jest każdy dzień, zwłaszcza, gdy chory przejawia skłonności samobójcze.
Z najnowszych badań wynika, że SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor), grupa psychoanaleptycznych leków antydepresyjnych, obejmująca m. in. Prozac, może przyczyniać się do większej łamliwości kości u osób starszych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca