W dniach 6 - 14 maja na terenie województwa małopolskiego odbywać się będą "Dni Dobrych Nawyków" - bezpłatne konsultacje alergologiczne, gastrologiczne, urologiczne i kardiologiczne. Podczas "Dni Dobrych Nawyków" pacjenci będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistą i uzyskania odpowiedzi na swoje pytania. Uczestnicy spotkań otrzymają bezpłatne materiały edukacyjno-informacyjne, pokazujące, jak walczyć ze złymi nawykami i na co dzień troszczyć się o zdrowie.
Ruszyła nowa akcja społeczna pt. "Leczyć po ludzku" organizowana przez "Gazetę Wyborczą" oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jej celem jest diagnoza stanu respektowania praw pacjenta w Polsce i promowanie ich przestrzegania.
Zbyt mało przybywa nowych lekarzy specjalistów, by można było zrezygnować z usług ludzi mających za sobą kilkadziesiąt lat praktyki...
Od pierwszego grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, które m. in. zabrania lekarzom spotykać się z przedstawicielami firm farmaceutycznych w godzinach pracy. Wspomniane grupy postulują zniesienie tego krzywdzącego – ich zdaniem – przepisu.
Polacy są negatywnie nastawieni do planów komercjalizacji szpitali, ponad połowa respondentów sondażu CBOS sądzi, że przyniesie to profity prywatnym inwestorom i lekarzom, dla pacjentów zaś będzie krzywdzące.
Ruszyła akcja „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać", której celem jest promowanie właściwych zachowań wśród lekarzy i przywrócenie pacjentom zaufanie do nich.
Większość dorosłych Polaków (82,6 proc.) korzysta, z powodu stanu zdrowia własnego lub dziecka, ze świadczeń zdrowotnych (w ramach ubezpieczenia lub na własny koszt). Trzy czwarte pacjentów (75,8 proc.) leczyło się w ramach ubezpieczenia. Z usług prywatnych, odpłatnie, korzystało ponad dwie piąte ogółu badanych (41,4 proc.), co stanowi połowę wszystkich pacjentów. To wyniki badania CBOS.
Instytut badawczy CSA we współpracy z Grupą Europ Assistance oraz Cercle Santé Société już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące jakości systemu opieki zdrowotnej w krajach europejskich.
Narodowy Fundusz Zdrowia opracował projekt, zgodnie z którym koszty ponoszone w związku przyjęciem pacjenta na oddział intensywnej terapii będą pokrywane przez NFZ dopiero od trzeciego dnia pobytu chorego.
Od stycznia 2008 roku może dojść do paraliżu w służbie zdrowia - może bowiem zabraknąć lekarzy na szpitalnych oddziałach. A wszystko za sprawą unijnych przepisów, które ograniczają czas pracy medyków w naszym kraju do 48 godzin tygodniowo - informuje dziennik "Polska".
Coraz dłużej pacjenci w Polsce muszą czekać na wizytę u lekarza specjalisty – większość medyków przyjmie bowiem pacjentów dopiero za kilka miesięcy z powodu wyczerpania finansowych limitów na usługi medyczne - informuje "Metro". Niektóre placówki zapisują pacjentów na wizyty na przyszły rok.
Lekarze zalecają, aby każda osoba po 75- tym roku życia przynajmniej raz w roku odwiedziła geriatrę w celu dokładnego skontrolowania stanu swojego zdrowia. Niestety, większości seniorów do specjalisty tego typu nie udaje się dotrzeć.
Mieszkańcy stolicy wolą się leczyć w prywatnych placówkach – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC oraz Ośrodek Konsultacji i Dialogu Społecznego dla Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Zdecydowana większość mieszkańców Warszawy jest przekonana, że prywatne placówki funkcjonują sprawniej niż publiczne.
W październiku może dojść do zamknięcia aż 77 szpitali w całej Polsce. W tym miesiącu upływa termin masowych wypowiedzeń lekarzy z pracy. Z informacji "Dziennika" wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim - tam z pracy zwolniło się ponad 70 procent medyków.
Z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polski system zdrowia w porównaniu z innymi w krajach Unii Europejskiej prezentuje się słabo. Okazuje się, że w naszym kraju brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - podaje "Życie Warszawy".