Dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów ważniejsza od formy zatrudnienia personelu jest konieczność załatania powiększającej się luki wśród kolejnych pokoleń lekarzy – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Ponad 59 proc. pielęgniarek i 55 proc. lekarzy to osoby w wieku powyżej 45 roku życia. W niektórych specjalnościach luka pokoleniowa jest tak duża, że istnieje coraz bardziej realne ryzyko braku ciągłości udzielania świadczeń.
Z najnowszego badania dotyczącego zaufania do grup zawodowych European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest wynika, że Polacy najbardziej ufają strażakom i przedstawicielom zawodów związanych z ochroną życia i zdrowia. Na drugim biegunie rankingu zaufania znaleźli się politycy, pracownicy call center, piłkarze i duchowni.
Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty czy lekarza domowego jest problemem o zasięgu ogólnokrajowym. Prawdziwym dramatem stały się długie kolejki do lekarzy onkologów i długie czasy oczekiwania na leczenie nowotworów, wiadomo bowiem że w takich przypadkach o życiu mogą decydować nawet kilkunastodniowe opóźnienia we wdrożeniu leczenia. Rząd twierdzi, że ma pomysł na to, jak skrócić kolejki do lekarzy i czas oczekiwania na zabiegi.
Serwis ekonomiczny Bloomberg opracował ranking skuteczności systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Polska zajęła w nim relatywnie wysokie, bo 21 miejsce wyprzedzając m. in. Finlandię, Czechy, Portugalię, czy Danię.
Dla około dwóch trzecich badanych pacjentów chorych na astmę i POChP najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dotyczącym stosowanej przez nich terapii jest specjalista pulmonolog lub lekarz POZ. Na lekarzy, jako najbardziej zaufaną grupę, wskazują częściej osoby po 40 roku życia. Wśród osób cieszących się zaufaniem pacjentów są również farmaceuci, chociaż ich wskazuje już tylko co trzeci badany. Jaką jeszcze rolę odgrywa lekarz i współpraca z pacjentem w procesie leczenia i jakie są uwarunkowania jego skuteczności?
Największym zaufaniem Polaków cieszą się zawody związane z ochroną życia oraz zdrowia. Na pierwszym miejscu w rankingu zaufania znaleźli się strażacy, zaś na drugim piloci samolotów cywilnych. Nie ufamy natomiast politykom, liderom związków zawodowych i piłkarzom – wynika z najnowszego badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest.
Polacy największym zaufaniem darzą strażaków i pilotów oraz lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów - wynika z badania European Trusted Brands. Względem ubiegłego roku zaufanie Polaków do przedstawicieli różnych zawodów niemal się nie zmieniło. Najmniej ufamy politykom, sprzedawcom samochodów i piłkarzom.
Zaufanie Polaków i reszty Europejczyków do zawodów nie różnią się znacznie od siebie. Nadal na czele rankingu są strażacy i przedstawiciele zawodów medycznych. Niezmiennie politycy plasują się na ostatniej pozycji, nie ufamy też przywódcom związkowym. Polacy bardziej niż inni Europejczycy ufają dziennikarzom i doradcom finansowym, mniej natomiast lekarzom, meteorologom i... duchownym.
Jednego na każdych dwóch lekarzy pogotowia ratunkowego dotyka problem wypalenia zawodowego w trakcie kariery zawodowej - według sondażu przeprowadzonego wśród francuskich lekarzy, którego wyniki zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Emergency Medicine Journal. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu NEXT NURSES' EXIT STUDY (Utrzymywanie zdolności do pracy w pielęgniarstwie - analiza przedwczesnych odejść z pracy), który otrzymał ponad 2 mln EUR z tematu "Jakość życia i zarządzanie żywymi zasobami" Piątego Programu Ramowego (5PR) UE.
Wielu chorych przerywa lub modyfikuje zalecaną terapię farmakologiczną - najczęściej zmienia dobową liczbę i wielkość dawek leku. Spośród przewlekle chorych jedynie 65 procent deklaruje, że zawsze przyjmuje wszystkie zalecone dawki - wynika z badania postaw Polaków wobec zaleceń terapeutycznych w terapii chorób przewlekłych przeprowadzonego przez Pentor Research International na zlecenie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Co czwarty chory przewlekle nie stosował się do zaleceń lekarza i zdarzały mu się sytuacje wykorzystania tylko części przepisanego opakowania lub też wykorzystania niektórych lub tylko jednego z przepisanych leków.
W dniach 6 - 14 maja na terenie województwa małopolskiego odbywać się będą "Dni Dobrych Nawyków" - bezpłatne konsultacje alergologiczne, gastrologiczne, urologiczne i kardiologiczne. Podczas "Dni Dobrych Nawyków" pacjenci będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistą i uzyskania odpowiedzi na swoje pytania. Uczestnicy spotkań otrzymają bezpłatne materiały edukacyjno-informacyjne, pokazujące, jak walczyć ze złymi nawykami i na co dzień troszczyć się o zdrowie.
Ruszyła nowa akcja społeczna pt. "Leczyć po ludzku" organizowana przez "Gazetę Wyborczą" oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jej celem jest diagnoza stanu respektowania praw pacjenta w Polsce i promowanie ich przestrzegania.
Zbyt mało przybywa nowych lekarzy specjalistów, by można było zrezygnować z usług ludzi mających za sobą kilkadziesiąt lat praktyki...
Od pierwszego grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, które m. in. zabrania lekarzom spotykać się z przedstawicielami firm farmaceutycznych w godzinach pracy. Wspomniane grupy postulują zniesienie tego krzywdzącego – ich zdaniem – przepisu.
Polacy są negatywnie nastawieni do planów komercjalizacji szpitali, ponad połowa respondentów sondażu CBOS sądzi, że przyniesie to profity prywatnym inwestorom i lekarzom, dla pacjentów zaś będzie krzywdzące.