„Nowy rodzaj lekarza”- tak określa się doktor Jay Parkinson, który dość oryginalnie prowadzi terapię: najpierw odwiedza pacjentów w domach, bądź biurach, a następnie kontynuuje leczenie porozumiewając się chorymi poprzez czat, pocztę elektroniczną lub kamerę internetową.
Częstym problemem osób będących na emeryturze czy rencie są nie tylko problemy zdrowotne, ale i mocno doskwierająca samotność. Jest jednak doskonały sposób na poradzenie sobie z obydwoma tymi problemami naraz: wyjazd do sanatorium. Mamy tu okazję nie tylko podreperować bardziej czy mniej nadwątlone zdrowie, ale także zawrzeć nowe, interesujące znajomości. Kto i jak często może skorzystać z oferty sanatoryjnej w ramach NFZ?
Niemal wszyscy jesteśmy objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, nad którym czuwa NFZ. Nie jest tajemnicą, że dostęp do usług państwowej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Kilkumiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów, konieczność uzyskania skierowania, oczekiwanie na zabiegi specjalistyczne, ( jak np. tomografia komputerowa) - to wszystko powoduje, że wielu z nas rezygnuje z tej drogi – wybierając leczenie prywatne.
Strajk w służbie zdrowia staje się coraz bardziej uciążliwy, w niektórych szpitalach nie osiągnięto porozumienia i wielu lekarzy nie przyszło dziś do pracy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przystąpiło do wykonywania zawodowych obowiązków zaledwie 25 medyków. Podobny stan rzeczy zaistniał w dwóch pozostałych szpitalach. Władze apelują do lekarzy o powrót do pracy.
Nadchodzi jesień, czas wzmożonej aktywności wirusa grypy. Niewłaściwie leczona grypa może prowadzić do bardzo przykrych powikłań. Istnieje jednak sposób, by zabezpieczyć się przed tym nieprzyjemnym wirusem – wystarczy się zaszczepić.
Dla dwóch milionów chorych na cukrzycę, pojawia się ogromna szansa - Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza wprowadzić system tzw. kompleksowej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad chorymi cierpiącymi na tę chorobę. Dla pacjentów oznacza to możliwość wyboru poradni specjalistycznej i złożenia deklaracji wyboru lekarza - pisze "Dziennik Polski".
W argentyńskim mieście Villa Mercedes chirurdzy z powodzeniem przeprowadzili zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego przy świetle telefonów komórkowych. Nietypowe okoliczności pracy lekarzy spowodowane zostały przerwami w dostawach prądu w danej miejscowości.
Najczęstszą przyczyną zgonów Polek są choroby układu krążenia, mimo, iż z ich powodu umiera, co druga kobieta, świadomość w zakresie profilaktyki i leczenia jest nadal bardzo niska.
Z sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą" w przededniu strajków w służbie zdrowia wynika, że według większości respondentów - 85 procent lekarze powinni więcej zarabiać. Ponadto 61 procent badanych przyznało, że wyraziłoby zgodę na niewielkie opłaty za każdą wizytę u lekarza.
Niemal 40% lekarzy to osoby w wieku przedemerytalnym, bądź nawet ten wiek dawno już przekroczyli. Coraz częściej zdarza się pacjentom spotykać w gabinetach siedemdziesięcioletnich nawet doktorów. Młodsi medycy masowo emigrują - informuje Życie Warszwy.
Olsztyński Szpital Wojewódzki utworzył na swej stronie internetowej forum o nazwie „Zapytaj specjalistę” , które umożliwia zasięgnięcie rady od lekarza danej specjalności.
W szpitalach powiatowych w małych miejscowościach brakuje lekarzy. Tylko w podłódzkim Zgierzu z dnia na dzień podjęto decyzję o zamknięciu oddziału pediatrycznego, po tym jak z pracy odeszło dwóch lekarzy. Niestety taka sytuacja grozi w całym kraju wielu powiatowym placówkom - pisze "Gazeta Wyborcza".
Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić zmiany w przepisach, aby lepiej zapobiegały korupcji i agresywnej reklamie medykamentów.
Trzy czwarte studentów kończących łódzkie uczelnie medyczne rozważa wyjazd do pracy za granicę - podaje "Gazeta Wyborcza". Oznacza to, że za kilka może nie mieć kto nas leczyć.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) 8 września 2006 roku podjął decyzję o strajku, który ma zostać przeprowadzony w 2007 roku. Ma on stanowić główny element protestu lekarzy wobec panującej- ich zdaniem- dyskryminacji tego zawodu, na którą składają się głównie niski poziom wynagrodzeń i długi czas pracy.