Naczelna Izba Lekarska, zabraniając lekarzom przepisywania na receptę niektórych produktów dopuszczonych do legalnego obrotu, naruszyła prawo antymonopolowe. Za praktykę naruszającą konkurencję UOKiK nałożył na Izbę karę finansową w wysokości blisko 50 tys. zł.
W czerwcu na terenie województwa łódzkiego w ramach akcji „Zdrowie mężczyzny” odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów. Pacjenci będą mieli okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcane są także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście.
Hugh Laurie żałuje, że nie został prawdziwym lekarzem. Gwiazdor serialu "Dr House" twierdzi, że jego świętej pamięci ojciec, Ran, byłby zawiedziony faktem, iż jego syn nie poszedł w jego ślady i nie został lekarzem.
Od 1 marca nastąpiły zmiany w udzielaniu nocnej i świątecznej pomocy medycznej (udzielanej wieczorem lub w nocy oraz w dni ustawowo wolne od pracy) - informuje NFZ. Pacjent będzie mógł skorzystać z takiej pomocy w dowolnie wybranej placówkce udzielającej świadczeń tego typu.
Zaskakująco optymistyczne wyniki badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków” pokazują, że zdecydowana większość Polaków, bo aż 76% ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub doskonały. Tak duży procent zadowolonych respondentów może świadczyć o nieregularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, a tym samym nieświadomości dotyczącej faktycznego stanu zdrowia. W badaniu przeprowadzonym przez TNS OBOP możemy znaleźć wiele, równie zaskakujących informacji z obszarów zdrowia, życia rodzinnego i zawodowego oraz podejściem do nowych technologii.
Już wkrótce długie kolejki do lekarzy specjalistów mogą się znacznie skrócić. Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego.
Początek roku to dobry czas na zmianę stylu życia i przyzwyczajeń zdrowotnych. Warto zastanowić się jaka jest nasza kondycja psychofizyczna, co chcielibyśmy zmienić w naszym stylu życia w porównaniu z minionym rokiem, jakie mieliśmy największe problemy zdrowotne.
Z telefonicznego sondażu na temat doświadczeń Polaków z korzystaniem ze służby zdrowia, jaki firma badawcza PBS DGA zrealizowała na zlecenie „Gazety Wyborczej" w ramach akcji „Leczyć po ludzku" wynika, że bardzo często u lekarza czujemy się traktowani jak przedmioty. Sondaż przeprowadzono w listopadzie na 500-osobowej grupie dorosłych Polaków.
66% polskich lekarzy nie chciałoby zaszczepić się przeciwko grypie A/H1N1 - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 15-21 listopada br. wśród 1049 polskich lekarzy przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.
Polscy pacjenci znajdą się pod opieką gorzej przygotowanych lekarzy, jeśli Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z zapowiedziami zlikwiduje lekarski staż podyplomowy - ostrzega 70% spośród 741 lekarzy ankietowanych w październiku 2009 roku przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.
Musimy zdać sobie sprawę z tego, że choruje cały organizm. Nie można np. powiedzieć, że pacjent ma tylko chore nerki, bo wiadomo, że u takich chorych dochodzi np. do zmian układu sercowo-naczyniowego. A więc leczymy całego człowieka, a nie wyłącznie jego jeden narząd. Nie da się leczyć tylko "kawałka" chorego.
Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest brakującym ogniwem, którego lekarz czasem nie bierze pod uwagę, oceniając, dlaczego terapia nie przynosi spodziewanego efektu. Na nic badanie, postawienie prawidłowej diagnozy, przepisanie leków, gdy potem pacjent... i tak zrobi swoje. - Pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarskich - potwierdza doc. Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Skąd Polacy czerpią informacje o zdrowiu? Gdzie szukają porad? Okazuje się, że lekarz i farmaceuta zarówno dla Polaków jak i innych Europejczyków to główne autorytety i źródła informacji. Najczęściej wykorzystywane i uważane za najbardziej wiarygodne.
Napięta sytuacja w polskim systemie opieki zdrowotnej, która utrzymuje się od wielu miesięcy, skłania do pytań, w jakim stopniu strajki pracowników służby zdrowia utrudniają życie pacjentom i które formy protestów są społecznie aprobowane. Zbadał to CBOS.
Niedawno Polskę obiegła informacja oburzająca wielu obywateli – przed szpitalem na warszawskim Solcu znalazła się kobieta potrzebująca pomocy, niestety lekarze nie mogli do niej wyjść, bo nie wolno im opuszczać miejsca pracy. Podobna sytuacja powtórzyła się w Jeleniej Górze.