78 procent Polaków w przypadku zdiagnozowania u nich choroby przewlekłej w pierwszej kolejności szukałoby wsparcia u lekarza specjalisty – wynika z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie” zrealizowanego na zlecenie Actavis Polska. Jednak nie każdy radzi sobie w relacji z lekarzem. Eksperci tłumaczą, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i w jaki sposób nawiązać z nim dobry kontakt.
Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2013 r. Nowelizacja zakłada, że wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport, by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Zdrowie rodziców jest dla każdego z nas bardzo ważne. Co zrobić, by pomóc im utrzymać dobrą kondycję jak najdłużej? To pytanie, które zadajemy sobie nie raz. Eksperci zalecają zmianę sposobu odżywiania, większą aktywność fizyczną i regularne wykonywanie badań. Najtrudniejszym może okazać się to ostatnie, czyli przekonanie rodziców do odwiedzenia lekarza.
Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin wśród pacjentów chorych na raka płuca, wynika, że podczas przygotowywania procesu leczenia onkologicznego w przypadku prawie połowy pacjentów nie brał udziału lekarz pierwszego kontaktu.
Już sam sposób komunikacji lekarza ze starszymi pacjentami może mieć znaczący wpływ na to, czy podejmą oni decyzję o leczeniu w przypadku zagrażającej życiu choroby. Na leczenie decydują się ponadto osoby optymistyczne, akceptujące siebie, pozytywnie oceniające dotychczasowe życie oraz swoją przyszłość – informują naukowcy z SWPS i UM w Poznaniu.
Wrzucasz objawy do wyszukiwarki, sprawdzasz na forach, czytasz specjalistyczne artykuły, googlujesz, a potem stawiasz samodzielną diagnozę – najczęściej błędną. Internet traktujesz jak lekarza pierwszego kontaktu. To duży błąd, który może kosztować wiele nerwów i zdrowia – przestrzegają specjaliści.
Refluks żołądkowo-przełykowy jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Codzienne objawy tej choroby występują u 10% osób populacji krajów wysoko rozwiniętych, a raz na tydzień nawet u 20%. Objawy choroby obniżają jakość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Bagatelizujemy objawy, a tymczasem nieleczony refluks może mieć fatalne skutki.
Aż 87 procent internautów poszukuje informacji medycznych w Internecie, a 46 proc. robi to przynajmniej raz w miesiącu. Do tego celu niemal wyłącznie są wykorzystywane wyszukiwarki internetowe (99 proc.)
Blisko 40% Polaków doświadczyło palącego uczucia za mostkiem, a 85% z nich twierdzi, że pogarsza ono ich samopoczucie – wynika z raportu „Zgaga? Czas wyciągnąć wnioski”. Aby im pomóc, wystartuje akcja „Czas walki ze zgagą”. W jej ramach specjalista gastroenterolog będzie udzielał bezpłatnych konsultacji telefonicznych w zakresie zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.
W sierpniu na terenie województwa dolnośląskiego w ramach akcji „Zdrowie mężczyzny” będącej integralną częścią programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” odbywać się będą telefoniczne konsultacje urologów.
Naczelna Izba Lekarska, zabraniając lekarzom przepisywania na receptę niektórych produktów dopuszczonych do legalnego obrotu, naruszyła prawo antymonopolowe. Za praktykę naruszającą konkurencję UOKiK nałożył na Izbę karę finansową w wysokości blisko 50 tys. zł.
W czerwcu na terenie województwa łódzkiego w ramach akcji „Zdrowie mężczyzny” odbywać się będą telefoniczne konsultacje specjalistów urologów. Pacjenci będą mieli okazję skonsultować telefonicznie swoje problemy ze strony układu moczowo-płciowego ze specjalistą. Konsultacje skierowane są do mężczyzn, ale do kontaktu telefonicznego z lekarzem zachęcane są także kobiety, których partnerzy wstydzą się zasięgnąć porady lekarskiej osobiście.
Hugh Laurie żałuje, że nie został prawdziwym lekarzem. Gwiazdor serialu "Dr House" twierdzi, że jego świętej pamięci ojciec, Ran, byłby zawiedziony faktem, iż jego syn nie poszedł w jego ślady i nie został lekarzem.
Od 1 marca nastąpiły zmiany w udzielaniu nocnej i świątecznej pomocy medycznej (udzielanej wieczorem lub w nocy oraz w dni ustawowo wolne od pracy) - informuje NFZ. Pacjent będzie mógł skorzystać z takiej pomocy w dowolnie wybranej placówkce udzielającej świadczeń tego typu.
Zaskakująco optymistyczne wyniki badania „Philips Index 2010. Jakość życia Polaków” pokazują, że zdecydowana większość Polaków, bo aż 76% ocenia swój stan zdrowia jako dobry lub doskonały. Tak duży procent zadowolonych respondentów może świadczyć o nieregularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, a tym samym nieświadomości dotyczącej faktycznego stanu zdrowia. W badaniu przeprowadzonym przez TNS OBOP możemy znaleźć wiele, równie zaskakujących informacji z obszarów zdrowia, życia rodzinnego i zawodowego oraz podejściem do nowych technologii.