Od 1 września obowiązuje lista bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia. Na wykazie znalazły się trzy preparaty do leczenia cukrzycy, w tym analog długodziałający - glargina. Jak podkreślają eksperci to dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ dzięki tej liście poprawi się dostępność szczególnie do długodziałających analogów insuliny. Pojawia się jednak wiele pytań i wątpliwości, jak otrzymać bezpłatnie leki.
Od 1 września wchodzi w życie lista bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia – przypomina Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. W związku z tym eksperci PZPPF przygotowali specjalny poradnik.
1 września zmienią się zasady odpłatności za niektóre leki. Wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia będą mogli korzystać z nich bez żadnych dopłat. Pojawił się już projekt listy leków.
Pacjenci, którzy ukończyli 75 lat otrzymają bezpłatnie leki. Rząd przyjął dziś projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na razie wsparcie będzie dość skromne, jednak lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie rozszerzana.
Wydatki Polaków na leki rosły w ostatnich 10 latach średnio o 4,4 proc. rocznie, dziś na farmaceutyki wydajemy średnio 139 euro rocznie – wynika z raportu DNB Bank Polska i firmy doradczej Deloitte „Sektor farmaceutyczny i med-tech”. Dla porównania – Niemcy wydają średniorocznie 510 euro, Hiszpanie 336 euro, Francuzi 549 euro, Węgrzy 247 euro, a Czesi – 232 euro. Mniej od Polaków wydają jedynie Łotysze i Rumuni.
Minister zdrowia opublikował nową listę refundacyjną. Lista ma wejść w życie marca 2013 r. Pojawił się na niej lek na gruźlicę, w tym postaci lekooporne, poszerzono także listę refundowanych leków stosowanych w chemioterapii. Niestety dla większej liczby leków dopłaty pacjentów wzrosły niż się zmniejszyły.
W leśnej głuszy, małej wiosce, czy za granicą możemy mieć trudność ze znalezieniem apteki. Podstawowy zestaw leków najlepiej kupić przed wyjazdem. Jakie medykamenty spakować do walizki?
Do niewłaściwego stosowania leków bez recepty przyznaje się około jednej piątej Polaków - wynika z badania CBOS. Przeważnie polega ono na nieodpowiednim dawkowaniu, rzadziej na bagatelizowaniu przeciwwskazań, zupełnie sporadycznie na zażywaniu leków z przyzwyczajenia, bez uzasadnionej przyczyny.
Sieć aptek "Dbam o zdrowie" (DOZ) zainicjowała "Program Senior" skierowany do osób powyżej 75 roku życia. Celem programu jest ułatwienie starszym osobom dostępu do niezbędnych leków.
Jak pokazują dane pochodzące z Monitora Zdrowia obrót w statystycznej aptece w styczniu zmalał o 10,2 procent w stosunku do grudnia 2009 oraz blisko 9 procent w porównaniu ze sprzedażą w styczniu ubiegłego roku.
Lekarze rodzinni z Federacji Porozumienie Zielonogórskie potwierdzają gwałtowny wzrost zachorowań na infekcje wirusowe w POZ - przeważająca część z nich to grypa.
Dzięki opracowaniu nowej technologii produkcji lekarstw możliwe będzie dokładniejsze przeanalizowanie ich składu.
Polacy nadużywają lekarstw, często też łączą ze sobą preparaty, które powinny być zażywane oddzielnie.
Nieuchronnie zbliża się czas jesienno – zimowych infekcji, które niestety czasem muszą być leczone antybiotykami. Leki te mają zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, a wokół ich stosowania narosło już mnóstwo mitów. O czym więc trzeba pamiętać zażywając antybiotyk?
Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy, który może podwyższyć ceny leków refundowanych o 10 procent - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Ustawa ma wprowadzić sztywne ceny i marże na leki refundowane. W efekcie ceny będą we wszystkich aptekach takie same.