Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2006 r.
Polskie Koleje Państwowe nie honorują wydanych przez ZUS legitymacji emerytów-rencistów. Koszt produkcji dokumentów mających ułatwić życie ich posiadaczom to około 6 milionów złotych. Wprowadzenie przypominających karty kredytowe legitymacji miało znieść konieczność okazywania odcinka renty lub emerytury przez osoby uprawnione do zniżek. Posiadacze legitymacji mogą posługiwać się nimi korzystając z usług medycznych, czy komunikacyjnych.
Choć od wprowadzenia reformy systemu emerytalnego minęło już siedem lat, nadal nie wiadomo, kto będzie wypłacał nam środki zgromadzone w II filarze. Tymczasem sprawa staje się coraz pilniejsza, bo pierwsi oszczędzający w Otwartych Funduszach Emerytalnych będą pobierać świadczenia już za dwa lat - alarmuje "Polityka".
Do polskich sądów i oddziałów ZUS wpływają tysiące pozwów wystosowanych przez emerytów i rencistów domagających się wyrównania wypłacanych im świadczeń od dnia przyznania zaniżonej emerytury.
Emeryci i renciści, którzy posługują się nową legitymacją emeryta-rencisty, mają problem z podróżowaniem. Chcąc korzystać z ulgi podczas przejazdów komunikacją publiczną oprócz legitymacji należy teraz mieć ze sobą także dowód osobisty - bez niego legitymacja nie jest ważna.
Zakłady Ubezpieczeń Społecznych będą wydawać emerytom i rencistom specjalne zaświadczenia potwierdzające objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym zgłoszonych przez świadczeniobiorcę członków rodziny.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wydawanie legitymacji emeryta-rencisty. Do końca czerwca legitymacje powinny trafić do około 8 milionów emerytów i rencistów w całej Polsce.