Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.
The Roskamp Institute of Sarasota na Florydzie ogłosił rozpoczęcie głównych badań klinicznych mających sprawdzić nowoopracowane leki na chorobę Alzheimera. Zapowiedź Instytutu zbiegła się w czasie ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, który przypada na 21 września.
Każdy z nas jest, bądź będzie pacjentem, warto więc znać przepisy regulujące działanie służby zdrowia. Ustawa, która weszła w życie w 2004 roku, zawiera regulacje prawne dotyczące pacjenta, poniżej przedstawione zostały jej główne rozporządzenia.
Od początku czerwca w ramach serwisu internetowego Komisji Europejskiej działa nowy portal zadedykowany w całości zdrowiu. Jest to ważne źródło informacji dla obywateli Unii Europejskiej, pacjentów, pracowników służby zdrowia, innych stron zainteresowanych, decydentów i administracji. Uroczystość otwarcia portalu odbyła się w Maladze (Hiszpania) podczas sponsorowanej przez Komisję konferencji "e-Zdrowie".
W 2005 roku w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny nominalny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł około 761zł i był realnie wyższy o 1,4 proc. od dochodu z roku 2004 – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost realnego poziomu dochodów odnotowano we wszystkich podstawowych grupach społeczno-ekonomicznych.
Stanowisko w sprawie odmowy finansowania planowego leczenia bez zgody NFZ, otrzymał od DVKA Niemiecki Związek Szpitali w Berlinie (Deutsche Krankenhausgesellschaft), z poleceniem, by zapoznano z nim dyrektorów przygranicznych szpitali. Ponadto DVKA odsyła niemieckich lekarzy do zapisów "Merkblatt über die stationäre Krankenhausbehandlung von Personen, die im Ausland krankenversichert sind" - Informatora o leczeniu stacjonarnym osób ubezpieczonych zdrowotnie za granicą.
Wiele wskazuje na to, że wiara potrafi leczyć. Są na to dziesiątki przykładów począwszy od wielu mniej lub bardziej udokumentowanych cudów po przypadki obserwowane przez lekarzy i naukowców. Co dzieje się wewnątrz naszych mózgów, gdy w coś wierzymy? Co powoduje zmiany w naszych ciałach czyli: Jakie są biologiczne podstawy wiary?
Mimo zasłużonego odpoczynku na emeryturze, lekarze w Stanach Zjednoczonych chcą i co najważniejsze leczą dalej. Co ciekawe to fakt, że robią to całkowicie za darmo.
Boone Hospital Center (USA) prawdopodobnie wprowadzi na sale chorych nowy zwyczaj – młodzi pacjenci będą przebywać w ciągu dnia razem ze starszymi. – Ten pomysł może naprawdę pomóc dwóm segmentom naszej populacji – mówi Barbara Weaver, prezes szpitala. Może to pomóc seniorom odnaleźć ponowny sens życia, dzieci będą za to czuły się potrzebne i będą miały ciągłe towarzystwo dorosłych, które jest im potrzebne do poczucia bezpieczeństwa.
1000 osób poddało się już badaniom diagnozującym stan nerek. Ogólnopolską akcję “Zbadaj nerki – Twój filtr życia” prowadzi Fresenius Nephrocare, największa sieć niepublicznych stacji dializ w Polsce. Najbliższe edycje akcji odbędą się w Żywcu – 30 marca i Zamościu – 5 kwietnia.