Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
„Akademia dla seniorów” to specjalnie skonstruowane zajęcia grupowe dla osób dorosłych, prowadzone przez wrocławską przychodnię psychologiczną Via Vitae, której nazwa oznacza „drogę życia”.
Jak wynika z ostatnich badań, co druga osoba w Polsce ma problemy z grzybicą stóp. Natomiast wiedza społeczeństwa na temat tej choroby, w dalszym ciągu jest niewystarczająca.
Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapalenie błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywoływane jest przez ponad 200 wirusów, są to najczęściej: rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy, nierzadko do zachorowania przyczyniają się wirusy pagrypy, tj. wirusy RS (respiratory syncytial virus). Proces chorobowy rozpoczyna się stopniowo dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem.
W ramach Wielkiej Kampanii Życia firma Avon we współpracy ze Stowarzyszeniem Amazonki rozpoczyna realizację nowego programu profilaktycznego – „Gabinety z Różową Wstążką”.
Bez wątpienia kobiety, u których wykrywa się raka piersi we wczesnej fazie, mają większe szanse na wyzdrowienie w porównaniu do pacjentek, które późno zgłaszają się do lekarza. Rozwój medycyny jednakże zaowocował znacznym postępem w leczeniu drugiej z wymienionych grup. Dzięki nowej chemioterapii osiągnięto dłuższy czas przeżycia dla chorych.
Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej podpisało kontrakt z NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty 100 badań wykonanych przy użyciu skanera PET-CT.
Jak podaje the Guardian, starsi Norwedzy chętnie korzystają z uroków Costa Blanca mając nadzieję, że śródziemnomorski klimat pozytywnie wpłynie na stan ich zdrowia. Mogą sobie pozwolić na tego rodzaju wycieczki, bo norweskie samorządy miejskie postanowiły zainwestować w geriatryczne centra rehabilitacyjne w rejonie Alicante.
Niemal 40% lekarzy to osoby w wieku przedemerytalnym, bądź nawet ten wiek dawno już przekroczyli. Coraz częściej zdarza się pacjentom spotykać w gabinetach siedemdziesięcioletnich nawet doktorów. Młodsi medycy masowo emigrują - informuje Życie Warszwy.
Z sondażu przeprowadzonego przez Pentor na zlecenie "Życia Warszawy" wynika, że jedynie 40 procent ankietowanych opowiada się za wprowadzeniem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, które proponuje ministerstwo zdrowia. Dodatkowe opłaty w wysokości 7-10 złotych pozwoliłyby pacjentom, według resortu, korzystać z wyższego standardu leczenia.
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.
The Roskamp Institute of Sarasota na Florydzie ogłosił rozpoczęcie głównych badań klinicznych mających sprawdzić nowoopracowane leki na chorobę Alzheimera. Zapowiedź Instytutu zbiegła się w czasie ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, który przypada na 21 września.
Każdy z nas jest, bądź będzie pacjentem, warto więc znać przepisy regulujące działanie służby zdrowia. Ustawa, która weszła w życie w 2004 roku, zawiera regulacje prawne dotyczące pacjenta, poniżej przedstawione zostały jej główne rozporządzenia.
Od początku czerwca w ramach serwisu internetowego Komisji Europejskiej działa nowy portal zadedykowany w całości zdrowiu. Jest to ważne źródło informacji dla obywateli Unii Europejskiej, pacjentów, pracowników służby zdrowia, innych stron zainteresowanych, decydentów i administracji. Uroczystość otwarcia portalu odbyła się w Maladze (Hiszpania) podczas sponsorowanej przez Komisję konferencji "e-Zdrowie".
W 2005 roku w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny nominalny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł około 761zł i był realnie wyższy o 1,4 proc. od dochodu z roku 2004 – podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost realnego poziomu dochodów odnotowano we wszystkich podstawowych grupach społeczno-ekonomicznych.