Na nic zdają się stopery w uszach i poduszka na głowie. Nie pomagają poszturchiwania, gwizdy ani cmokania. Chrapanie. To ono spędza sen z powiek wielu osobom, w szczególności partnerom chrapiących. Oprócz nieznośnych hałasów, chrapanie może być oznaką niebezpiecznej dla życia choroby, najważniejsze jest więc, by z pomocą bliskiej osoby przeanalizować, kiedy chrapiemy, a z pomocą lekarza sprawdzić dlaczego tak się dzieje – podkreśla specjalista otolaryngologii prof. dr hab. Kamal Morshed.
Co roku rośnie liczba spraw związanych z popełnianymi przez lekarzy błędów. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości pacjentów o przysługujących im prawach w zakresie ubiegania się o odszkodowanie. Stowarzyszenie Primum Non Nocere szacuje, że rocznie w Polsce dochodzi do 20-30 tysięcy błędów spowodowanych przez medyków.
Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia. Odgrywa istotną rolę w przypadku chorych w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Usprawnianie, które jest jej efektem, w dużym stopniu wpływa na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych. Szczególnie jest to widoczne w przypadku starszych pacjentów.
Wśród Polaków chorych przewlekle jedynie 65 procent deklaruje, że zawsze przyjmuje wszystkie zalecone przez lekarzy dawki leków. Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów jest niezwykle istotnym problemem, na który składają się m.in. takie czynniki jak: ograniczona wiedza pacjenta na temat zagrożeń choroby czy brak wiedzy o pozytywnych skutkach systematycznego stosowania się do zaleceń lekarza.
Lek lekowi nierówny. Nawet jeśli zawierają te same substancje aktywne, poszczególne preparaty mogą działać różnie – wolniej lub szybciej, wywoływać nieco inne reakcje. Dlatego tak ważna jest wiedza o lekach dostępnych na rynku.
Charakterystyczną cechą ośrodków Medical SPA jest łączenie usług z zakresu SPA z możliwością korzystania z zabiegów zdrowotnych. Istotą funkcjonowania tego typu miejsc jest bowiem prowadzenie działalności leczniczej, rehabilitacyjnej oraz wypoczynkowej, której celem jest osiągnięcie przez pacjenta optymalnego stanu zdrowia. Podejściu temu przyświeca idea, według której leczenie pacjenta przebiega efektywniej jeżeli opieką otoczony jest nie tylko jego organizm, ale i umysł. Z tego też względu Medical SPA wyróżnia kompleksowe i indywidualne podejście do każdego gościa.
Pomimo wzrostu nakładów na rehabilitację pogarsza się dostęp do niej, rośnie kolejka oczekujących i czas oczekiwania - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Dodatkowo, sposób finansowania rehabilitacji jest skomplikowany i nie uwzględnia końcowego efektu leczenia: jednakowo płaci się za świadczenia dobrze i źle wykonane, chociaż akurat w tej dziedzinie łatwo zauważyć i zmierzyć efekt.
Wyniki Barometru Providenta wskazują, że ponad 58 procent gospodarstw domowych w Polsce nie posiada żadnych oszczędności. Odkładamy głównie z myślą o wydatkach na zdrowie i leczenie.
Długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty czy lekarza domowego jest problemem o zasięgu ogólnokrajowym. Prawdziwym dramatem stały się długie kolejki do lekarzy onkologów i długie czasy oczekiwania na leczenie nowotworów, wiadomo bowiem że w takich przypadkach o życiu mogą decydować nawet kilkunastodniowe opóźnienia we wdrożeniu leczenia. Rząd twierdzi, że ma pomysł na to, jak skrócić kolejki do lekarzy i czas oczekiwania na zabiegi.
Czasami zabieg medyczny nie tylko nie przynosi oczekiwanego rezultatu ale nawet prowadzi do pogorszenia stan pacjenta. Jak wygląda odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny? Czy można liczyć na odszkodowanie?
Program badań klinicznych powinien zostać zoptymalizowany w taki sposób, aby uwzględniać potrzeby i interesy zarówno pacjentów, jak i lekarzy. To cel rozpoczętego w styczniu 2013 r., czteroletniego projektu badań nad chorobami rzadkimi.
Jak się czuje osoba z chorobą, o której nikt nie słyszał i na którą nie ma leku? 28 lutego obchodzimy międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Data nie jest przypadkowa - 29 lutego to najrzadziej występujący dzień w roku. W Polsce obchody odbywają się po raz trzeci.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2030 roku będzie ona trzecią przyczyną zgonów na świecie1. Tymczasem wiedza i świadomość tej choroby są wciąż niewystarczające zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.
Oszczędzanie na niektórych wydatkach może być bardzo…kosztowne. Wyleczenie zębów będzie sporo droższe, jeśli odłożymy je na później. W skrajnych przypadkach z naszego portfela może wypłynąć nawet dodatkowych kilkanaście tysięcy złotych.
Preparaty z nowoczesnych typów lnu są sposobem na antybiotykooporne mikroorganizmy. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego skupieni w Fundacji Linum wykorzystują naturalne właściwości lnu do produkcji alternatywnego antybiotyku.