Katar, zatkany nos, bóle głowy i ogólny dyskomfort to dolegliwości typowe dla wielu jesienno-zimowych infekcji. Dobrze znane nam wszystkim, często gdy się pojawią, interpretowane są jako objawy przeziębienia. Zdarza się jednak, że to, co chcielibyśmy uważać za „zwykłe” przeziębienie, jest zapaleniem zatok – przypadłością uciążliwą i mającą tendencje do nawrotów.
Zatoki potrafią dokuczać niezależnie od pory roku – latem nie lubią zimnego nawiewu z klimatyzatorów, a zimą chłodnego powietrza i wiatru. Przy infekcji zatok, prócz kataru czy uczucia zatkanego nosa, pojawia się często ból, tkliwość, obrzęk i ucisk w okolicy oczu, policzków lub czoła. Te nieprzyjemne objawy dotyczą 10–15% ogółu populacji, co w Polsce daje około 4 milionów osób.
Przeziębienie trwa podejrzanie długo? Prawdziwą przyczyną utrzymującej się infekcji mogą być chore zatoki. Według najnowszego raportu „Jak Polacy leczą zatoki?”, środkami najczęściej wybieranymi w związku ze schorzeniami zatok są leki przeciwzapalne i krople do nosa.
Od pewnego czasu często boli cię głowa? Pewnie myślisz, że to po prostu kolejna migrena albo że winny temu jest stres, niewyspanie albo wręcz przeciwnie – zbyt długi sen. A czy wiesz, że „winowajcy” warto poszukać zupełnie gdzieś indziej? Bóle głowy są też jednym z objawów zapalenia zatok – szacuje się, że cierpi na nie już 5 milionów Polaków. Jak sprawdzić, czy dotyczy to także ciebie?
Zmieniająca się pogoda, przeplatające się ze sobą dni ciepłe i chłodne, sprzyjają zapaleniom zatok, które nieleczone mogą stać się bardzo uciążliwą dolegliwością. Warto być czujnym i nie bagatelizować niepokojących objawów.