Krople do oczu osłabiają rozwój zaćmy u psów, więc mogą okazać się pierwszym krokiem do opracowania leku, który można leczyć tę chorobę lub jej zapobiec u ludzi.
Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, jesienią rusza kolejny cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Prawie 800 tys. Polaków choruje na zaćmę. Na świecie problem ten dotyczy około 27 mln osób. Niestety obecnie nie ma żadnej skutecznej metody zapobiegania tej chorobie, a jedynym sposobem poprawy komfortu życia chorych na zaćmę jest leczenie operacyjne.
Choć zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu, a w Polsce choruje na nią około 800 tysięcy osób, to stan wiedzy Polaków na temat przebiegu operacji usunięcia zaćmy i jej efektów jest znikomy. W grupie pacjentów przed zabiegiem usunięcia zaćmy 50% osób stwierdza, że nie wie, jaka soczewka będzie im wszczepiona, a w grupie osób po zabiegu co trzeci respondent deklaruje, że nie wie, jaką ma soczewkę. Mimo braku wiedzy o specyfikacjach soczewek aż 56% badanych przed operacją oczekuje, że po zabiegu pozbędzie się problemów z widzeniem, czyli będzie dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka, bez potrzeby noszenia okularów – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.
Zaćma, choroba oczu dotykających najczęściej osoby po 50 –tym roku życia, to jedna z powszechniejszych przyczyn pogorszenia się lub utraty wzroku.