Rzecznik Praw Obywatelskich wziął w obronę osoby dotknięte przewlekłym oraz ostrym bólem. Jak zauważa RPO w swoim wystapieniu do ministra zdrowia, obowiązkiem państwa jest zapewnienie pacjentowi dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia bólu. Tymczasem ból nadal bywa traktowany jako nieodłączna część choroby i procesu leczenia. Prawo pacjenta do świadczeń służących łagodzeniu bólu zostało ograniczone wyłącznie do pacjentów w stanie terminalnym.
Ból, cierpienie, wyniszczenie organizmu, a w końcu… śmierć. Według szacunków WHO nawet u 80% pacjentów cierpiących z powodu nowotworu ból jest leczony nieprawidłowo. W Polsce z powodu bólu nowotworowego cierpi ok. 50 tys. chorych. Dlaczego znane na świecie metody leczenia bólu nie są stosowane w Polsce? Dlaczego lekarze pozostają bierni, zamiast zmienić tragiczny, przepełniony bólem obraz walki z rakiem? Dyskusję w studio „Świat się kręci” podjął Maciej Kurzajewski i jego goście – reżyser Joanna Kos-Krauze, anestezjolog Jerzy Jarosz oraz gość dnia, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.
Ból jest naszym "towarzyszem" życia i pełni w nim znaczącą rolę, informując dolegliwościach, ostrzegając przed rozwojem choroby. Niestety sprawia też cierpienie i dyskomfort, czasem trudne lub wręcz niemożliwe do zniesienia. Trudno więc uznać go za przyjaciela. Jak rozpoznać rodzaj bólu i stoczyć z nim skuteczną walkę?
Najnowsze wyniki badania „Polacy o migrenie" wskazują, że nasze społeczeństwo nadal niewiele wie na temat tej uciążliwej dolegliwości. Migrena to nie tylko silny ból głowy czy wymówka. To znacznie więcej - poważne i przewlekłe schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Pacjenci na nią cierpiący często spotykają się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji, a to właśnie wsparcie ze strony otoczenia jest jednym z najważniejszych czynników pomagających w walce z migreną.
Z najnowszych badań wynika, że aż 92% Polaków cierpi na bóle głowy. Z kolei aż 25% ankietowanych deklaruje, iż zmaga się z dolegliwością migreny. Skala tego problemu może być jednak znacznie większa. Okazuje się, że prawie 30% respondentów, którzy w badaniu zadeklarowali, że cierpią na bóle głowy, odczuwa jednocześnie inne objawy towarzyszące, takie jak: nudności, nadwrażliwość na światło czy dźwięk.
Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) przyznało 16 nowym ośrodkom onkologicznym akredytację Desygnowany Ośrodek Zintegrowanej Opieki Onkologiczno-Paliatywnej (Designated Centre of Integrated Oncology and Palliative Care). Ośrodki te wyróżniono na kongresie ESMO 2012, który odbył się w dniach 28 września - 2 października w Wiedniu, Austria. W czasie kongresu zwrócono także uwagę na dwie włoskie prace badawcze prezentujące funkcjonowanie opieki paliatywnej we Włoszech w praktyce. W ramach pierwszego projektu przeanalizowano zastosowanie środków przeciwbólowych, natomiast drugi poświęcony był różnym modelom integracji opieki paliatywnej z onkologią.
Komputer może wskazać, kiedy boli. Zespół uczonych z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii zastosował specjalne oprogramowanie, które na podstawie danych zgromadzonych poprzez skanowanie mózgu wykryło, kiedy ludzie doświadczali bólu.
Większość z nas, gdy odczuwa ból, automatycznie zażywa popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Czasami jednak takie farmaceutyki zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Zanim więc sięgniemy po garść tabletek, zastanówmy się jak inaczej skutecznie pozbyć się bólu.
Gdy odczuwamy ból najczęściej w pierwszym odruchu sięgamy po środki uśmierzające dostępne bez recepty. Z czasem jednak, gdy natężenie bólu narasta utrudniając nam codzienne funkcjonowanie, konieczna staje się konsultacja z lekarzem, a nawet podjęcie specjalistycznego leczenia. Niestety, w Polsce nadal wiele osób nie wie, że nie muszą żyć z ciągłym bólem, że mogą domagać się skutecznej pomocy.
W sobotę 11 grudnia 2010 roku w Poradni Leczenia Bólu Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów w zakresie leczenia bólu. Akcja organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Skutecznej Kontroli Bólu „Ulga w bólu”. Honorowy patronat nad Programem oraz Dniami Otwartymi objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu.
Nasza wrażliwość na ból zależy w znacznym stopniu od komponentów genetycznych organizmu, niemniej informacja na temat faktycznych "genów bólu" i ich funkcji nie jest łatwo dostępna. Z problemem zmierzył się zespół naukowców badający powiązanie między bólem a zmiennością genów. Naukowcy odkryli, że niewielkie zmiany w pewnym genie przekładają się na różnice we wrażliwości ludzi na ostry i przewlekły ból. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Cell, zostały częściowo dofinansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla doświadczonych naukowców.
Jednym z najważniejszych wyzwań w farmakologicznym leczeniu przewlekłego bólu o dużym natężeniu jest osiągnięcie równowagi pomiędzy skutecznym uśmierzaniem bólu a optymalną tolerancją zastosowanego leczenia przeciwbólowego. Odpowiedni dobór leków jest kluczowym elementem skutecznej terapii bólu, zwłaszcza w przypadku pacjentów stosujących silne leki opioidowe.
Każdego dnia z powodu bólu przewlekłego cierpi około 20 procent populacji osób dorosłych w Europie i Stanach Zjednoczonych, a jak wskazują badania, ból jest często leczony w nieodpowiedni sposób. Grupa ekspertów międzynarodowej komisji doradczej kampanii Change Pain oraz Europejskiej Federacji Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC) zaapelowała o wprowadzenie zmian w leczeniu bólu przewlekłego, które pozwolą na jego skuteczniejsze leczenie.
Trzy oddziały warszawskiego Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus otrzymały certyfikat "Szpital bez bólu", świadczący o zapewnianiu pacjentom standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Program "Szpital bez bólu" zainicjowany został przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie placówek, wyróżniających się pod względem zaangażowania w zwalczanie bólu, który dotyka Pacjentów po operacji.
Dostępność środków przeciwbólowych bez recepty buduje powszechne przeświadczenie o bezpieczeństwie ich stosowania. Czy jednak, sięgając bez porozumienia z lekarzem po kolejną tabletkę na dokuczający nam ból głowy czy pleców, zastanawiamy się nad konsekwencjami, jakie niesie to np. dla przewodu pokarmowego?