1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. To dobra okazja do rozmowy z bliskimi o trudnych problemach zdrowotnych. Edukacja na poziomie rodziny może skutecznie chronić przed zakażeniem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
ksperci alarmują: co 6 sekund na świecie jedna osoba zakaża się HIV, a nieleczone zakażenie prowadzi do rozwoju AIDS. 1 grudnia będziemy obchodzić Światowy Dzień AIDS. To już 28. edycja inicjatywy prowadzonej od 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze informacje o AIDS i dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki i leczenia tej choroby.
AIDS wciąż jest groźny, trzeba szkolić edukatorów, którzy dotrą do różnych środowisk, zarówno ludzi młodych, jak i osób dojrzałych. W przypadku tych drugich chodzi m.in. o turystykę seksualną. Korzystają z niej czasem klienci, np. kobiety w wieku 50+, którzy nie są świadomi zagrożeń, jakie ona niesie – mówi dr n. med. Grażyna Cholewińska–Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego, ordynatorem Oddziału III Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Dziś obchodzimy Dzień walki z AIDS organizowany dzięki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. 1 grudnia na całym świecie, także w Polsce, odbywają się spotkania, konferencje, akcje edukacyjne oraz happeningi - wszystkie poświęcone zarówno profilaktyce jak poszerzeniu świadomości społecznej na temat choroby.
Naukowcy opracowali nowy sposób obrony przed infekcją wirusem AIDS. Pionierska metoda polega na tworzeniu ochronnej tarczy, która ogranicza kontakt wirusa z podatną komórką gospodarza oraz jego przenikanie do układu immunologicznego. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Chemistry & Biology otwierają drogę do opracowania w przyszłości farmaceutyków, które mogłyby zwalczyć chorobę w początkowych stadiach.