Skala uzależnień nieustannie rośnie. Pojawiają się też nowe zagrożenia, które mogą dotknąć ludzi będących dotychczas poza zasięgiem jakiegokolwiek nałogu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z trwania w uzależnieniu, nie mniejsza liczba odsuwa od świadomości tę myśl, oszukując siebie i bliskich. Na szczęście, medycyna jeszcze nigdy nie była tak przygotowana do walki z uzależnieniami, jak współcześnie. Coraz częściej pomaga pacjentom w sposób przynoszący oczekiwane efekty.
Alkoholizm to nazwa choroby polegającej na uzależnieniu od alkoholu. Wbrew obiegowym opiniom alkoholik nie musi się codziennie upijać, a sama choroba nie dotyczy wyłącznie ludzi z marginesu społecznego czy też celebrytów. Alkoholikiem może zostać każdy. Choroba dotyka nie tylko osoby na nią cierpiące, ale także ich całe otoczenie. Wpływa na rodziny, pracę, bezpieczeństwo w podróży i zachowania społeczne. Stanowi jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych. W Polsce alkoholu nadużywa blisko 5 milionów osób, zaś liczbę uzależnionych szacuje się na blisko milion.
Naszym celem jest uświadomienie osób uzależnionych oraz ich bliskich czym właściwie jest choroba alkoholowa. Ponieważ często wydaje nam się, że wiemy o niej wszystko. Istniejący w stereotypach obraz alkoholika jako pijącego codziennie menela to mit. Tylko około 3-5% alkoholików pochodzi z tzw. marginesu społecznego. Ośrodek Terapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej „Polana" prowadzi kampanię na rzecz leczenia alkoholizmu.
Alkoholizm jest uzależnieniem od alkoholu, polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych. Choroba ma destrukcyjny wpływ nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale i jej otoczenie. Schorzenie doprowadza do rozbicia rodzin, rozluźnienia więzów społecznych, obniżenia jakości pracy, wpływa na zwiększenie liczby wypadków drogowych oraz w miejscu pracy, jest także powodem rozwoju przestępczości.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca