W profilaktyce osteoporozy kluczowe znaczenie odgrywa wapń i witamina D3. Dzięki ich suplementacji wzmocnimy kości, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo groźnych złamań.
Szpitale nie zapewniają chorym prawa do intymności i godności które gwarantuje ustawa o prawach pacjenta. Przestarzała infrastruktura placówek medycznych, nieprawidłowe zachowanie personelu medycznego oraz niewłaściwa organizacja systemu monitoringu wizyjnego – to tylko niektóre nieprawidłowości wykryte przez Najwyższą Izbę Kontroli. W konsekwencji prawa pacjenta w wielu polskich szpitalach pozostają tylko formalną deklaracją.
Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój, dochodzi do niego stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Można jednak spróbować oswoić tę nową sytuację, prawidłowo przygotowując się do planowanej hospitalizacji.
Już na początku rozwoju medycyna wiedziała, że ludzki organizm wyposażony jest w mechanizm samouzdrawiania. Starożytni medycy odkrywali techniki pozwalające stymulować ciało do walki z różnorodnymi dolegliwościami. Jedną z najskuteczniejszych dróg, by uruchomić te dobroczynne właściwości jest dziś osteopatia.
Polacy zwykle konsultują stosowanie leków lub suplementów diety z lekarzami i farmaceutami. Przeważnie czytają też ulotki dołączone do lekarstw – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Jednocześnie jednak przy niektórych chorobach nawet trzy czwarte pacjentów nie stosuje się do zaleceń terapeutycznych. Dlatego zdaniem ekspertów edukacja pacjentów jest niezbędna, zwłaszcza wśród starszych osób.
Zgodnie z raportem E-zdrowie oczami Polaków, który przygotowała firma LekSeek Polska, 75% osób w grupie wiekowej 50+ chciałoby otrzymywać receptę lekarską drogą elektroniczną, a niemalże 70% badanych w wieku powyżej 60 lat twierdzi, że rozwój telemedycyny, czyli formy świadczenia usług medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wpłynie pozytywnie na życie społeczne.
Podejrzenie choroby nowotworowej jest bolesnym ciosem. Niezależnie od tego, czy dotyka ono bezpośrednio nas samych, czy też naszych bliskich, spanikowani próbujemy szukać pomocy i szybkiej odpowiedzi na pytanie – jestem chora/chory? Często w pierwszych chwilach czujemy się zagubieni, nie wiemy co robić, czego się spodziewać, jak będzie przebiegał sam proces diagnozy oraz ewentualnego leczenia.
Na wizytę umówimy się on-line, receptę dostaniemy elektronicznie, a może nawet po jej wystawieniu to apteka przywiezie nam gotowe leki do domu lub dostarczy nam je dron - tak już niebawem może wyglądać opieka medyczna. Jak będziemy leczeni za 10 lat?
Choć świadomość Polaków na temat roli właściwej diety w życiu w ciągu ostatnich lat systematycznie rośnie, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, na jak wiele aspektów oddziałuje nasze odżywianie. Jak się bowiem okazuje, prawidłowo zbilansowany jadłospis wpływa m. in. na proces gojenia ran. Dlatego też warto o nim pomyśleć już na kilka miesięcy przed planowanym zabiegiem ortopedycznym.
Wszystkim pacjentom należy się równy dostęp do leczenia. To zjawisko określa się jako medycynę równych szans. Czy w Polsce dostęp do medycyny jest na wyrównanym poziomie we wszystkich grupach wiekowych?
Media odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu polityki zdrowotnej. Wskazują błędy w systemie i podpowiadają rozwiązania. Mogą być też rzecznikiem pacjentów, zwłaszcza w kontaktach z urzędnikami. To dzięki pośrednictwu mediów chorzy często otrzymują dostęp do nowoczesnych leków i terapii. Innym problemem komunikacyjnym w służbie zdrowia są relacje na linii pacjent–lekarz. Zmiana podejścia obu stron mogłaby przynieść lepsze efekty w postaci bardziej skutecznego leczenia.
Chrapanie to wielu osób bardzo uciążliwy problem. Powoduje niedotlenienie, zmęczenie, może zaostrzać przebieg wielu chorób, nie mówiąc o utrudnianiu życia partnerom. To także przypadłość której nie można lekceważyć, gdyż często towarzyszy poważnym schorzeniom. Na szczęście w wielu przypadkach chrapanie można leczyć.
Chrapanie jest niebezpieczne przede wszystkim dla człowieka, którego bezpośrednio dotyczy. Osoby chrapiące nie wysypiają się, sen nie przynosi im komfortowego wypodzynku. Dodatkowo zakłócają wypoczynek swoim partnerom. Chrapanie można jednak łatwo leczyć.
Co trzeci Polak nie wie, że chrapanie da się leczyć, a co piąty uważa je (oczywiście błędnie) za przypadłość, której nie da się w pełni zlikwidować – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Centrum Medycznego MML w sierpniu 2016 r. Tymczasem chrapanie to problem nie tylko natury estetycznej. Bezdech senny, który mu często towarzyszy, może być przyczyną dolegliwości kardiologicznych, a nieleczony, prowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu.
Zgodnie z deklaracjami Polaków, średnia łączna kwota wydana na leki oraz usługi lecznicze w okresie ostatnich trzech miesięcy wyniosła 807,15 zł na gospodarstwo domowe. Taki obraz wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Przeciętnie najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na leki, ponieważ najwięcej osób je kupuje, a najmniej na zakup sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego.