Substancja znajdująca się w olejkach eterycznych wspomaga proces gojenia skóry myszy, gdy stosuje się ją miejscowo na ranę.
Lawendę dodaje się np. do kul do kąpieli czy zmiękczacza do tkanin. Według ekspertów, powinna też znaleźć zastosowanie w placówkach medycznych, bo kiedy znajdujący się w niej związek linalol wykazuje działanie uspokajające, które można wykorzystać do złagodzenia stresu przedoperacyjnego czy zaburzeń lękowych.
Dla wielu z nas jest synonimem Prowansji - krainy w południowo-wschodniej części Francji nad Morzem Śródziemnym. Lawendowe, fioletowe pola rozciągające się pośród wzgórz i miasteczek to nie tylko wrażenie estetyczne, ale przede wszystkim aromatyczne. Lawendę kochamy przede wszystkim za jej zapach. Znali ją już Rzymianie, którzy używali lawendy do prania i kąpieli. Zapewne z tego powodu słowo "lawenda" ma swoją etymologię w łacińskim "lavare", co oznacza "myć" lub "prać". Poznajmy jej wszechstronne właściwości.
Kwiaty w naszych domach służą głównie do ozdoby, ale określony efekt estetyczny można połączyć z użytecznością. Oto rośliny, które eksperci szczególnie polecają uprawiać w sypialni.
Wszystkie prognozy są zgodne – najprawdopodobniej już niedługo przyjdzie do nas prawdziwa zima. Taka ze wszystkimi swoimi urokami – białym śniegiem, torami saneczkowymi na każdej górce, bałwanami i mrozowymi liśćmi na oknach. Jednak, bez względu na to czy zima zawita w swojej najpiękniejszej czy w mniej urodziwej postaci, jedno jest pewne – mamy okres wzmożonego zapadania na infekcje dróg oddechowych i przeziębiania się. Jak zachować zdrowie, by cieszyć się urokami zimy? Z pomocą przychodzi także aromaterapia.
Lawenda jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w aromaterapii zapachów. Sprawdza się m. in. jako „pachnidło" w świecy i olejek do kąpieli - nie tylko dlatego, że zapach tej rośliny jest uważany za przyjemny, ale także ze względu na jego realnie relaksujący efekt. Nowe badania potwierdzają, że aromat lawendowy pomaga osłabić niepokój.
Aromaterapia, czyli „leczenie" zapachami ma różne zastosowania, ale jednym z najczęstszych jest złagodzenie napięcia i stresu, a także odprężenie. Sprawdź, które zapachy są szczególnie skuteczne w osłabianiu stresu.
Ludzie, którzy ze sobą mieszkają przez dłuższy czas, zyskują podobne upodobania smakowe. Ci, którzy najdłużej mieszkali pod jednym dachem, mają zwykle takie same upodobania co do smaków i zapachów.
Nic tak nie wspomaga zdrowia i urody jak zioła. Te znane od czasów starożytnych rośliny były wykorzystywane przy leczeniu różnego rodzaju chorób, problemów skórnych czy bólów. Dzisiaj nadal używa się ich w medycynie klasycznej, a z ziołowych olejków i wyciągów, niezmiennie od wielu lat, korzysta przemysł kosmetyczny. Jakie są więc właściwości tych niezwykłych roślin i jak mogą nam pomoc w codziennych dolegliwościach?
Jeśli chcesz dodatkowo wspomóc swoją pamięć, sięgnij po zioła. Herbatki i olejki eteryczne z określonych ziół poprawią zdolności do zapamiętywania.
Rośliny wykorzystujemy na różne sposoby już od tysięcy lat. Nie tylko w celach kulinarnych, ale również w medycynie. Już w starożytności ceniono zioła ze względu na ich właściwości lecznicze. W dzisiejszych czasach, szukając naturalnej alternatywy dla sztucznie wytwarzanych substancji kosmetycznych, powracamy do wiedzy naszych babć. Zobaczcie, jak można wykorzystać zioła w domowej kosmetyczce oraz w jakich produktach można je znaleźć.
Codzienność dostarcza wielu powodów do stresu i niepokoju, a jeśli te stany są przewlekłe prowadzą do poważnych zaburzeń w pracy organizmu, a także kłopotów emocjonalnych. Dlatego tak ważna jest umiejętność relaksowania się. I nie trzeba wydawać dużych sum na odprężające weekendy w spa, można sobie samodzielnie stworzyć warunki do porządnego wypoczynku i to bez żadnego lub nikłym nakładem finansowym.
Egzema, trądzik czy zmiany łuszczycowe to problemy skórne, z którymi musi się mierzyć wielu z nas. W pielęgnacji skóry dotkniętej różnego rodzaju stanami zapalnymi pomocna bywa aromaterapia. Olejki eteryczne dodane m.in. do kąpieli sprzyjają łagodzeniu dokuczliwych objawów.
Sen ma niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Jeśli regularnie nie przesypiasz odpowiedniej ilości godzin, masz wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera.
Lawenda swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości substancji aktywnych m.in. linalolu, terpeny, garbników, kwasów organicznych oraz soli mineralnych. Dzięki nim doskonale wspiera kurację różnego rodzaju uszkodzeń skóry, a także działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Pozyskane z niej olejki są składnikiem produktów do pielęgnacji stóp marki Gehwol.