Słońce to główny czynnik odpowiedzialny za to, że z niektórych zabiegów w gabinecie latem lepiej zrezygnować, a przy innych zachować szczególną ostrożność. Depilacja, lasery, kwas hialuronowy – jakie środki przedsięwziąć, aby nic nie zdołało zakłócić radości z efektów ulubionych zabiegów?
W okresach dużego nasłonecznienia nasze oczy narażone są na działanie wielu czynników, z których obecności często nie zdajemy sobie sprawy. Aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Tymczasem zasady codziennej profilaktyki wzroku powinien przyswoić każdy z nas.
Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 36 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane na przeważającym obszarze naszego kraju. Przed wysokimi temperaturami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowało odpowiedni poradnik.
Miasta jakby przycichły, w komunikacji zbiorowej podniosła się średnia wieku, za to zmniejszyła częstotliwosć przejazdu. Upały, które przez dużą część ostatnich tygodni dawały o sobie znać, skutecznie zatrzymują w domu tych, którzy nie muszą nigdzie wychodzić. Za nami niemal połowa lata.
Choć w Polsce liczba upalnych dni w roku nie jest może imponująca, to jednak w kalendarzu każdego roku można je odnotować. W krajach śródziemnomorskich z powodu gorąca często przerywa się pracę. Jak jest w Polsce? Czy bardzo wysoka temperatura może spowodować skrócenie czasu pracy?
Wysoka gorączka i ból gardła? Nie lekceważ takich dolegliwości - to może być angina. Nieleczona choroba ma tendencję do nawracania oraz przechodzenia w przewlekły stan zapalny, który może spowodować bakteryjne zapalenie ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego czy nawet sepsę.
Co zrobić, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami przez całe lato - zarówno podczas wakacyjnego wyjazdu jak i w mieście? Nie wystarczy zwykłe mycie i suszenie. Przedstawiamy kilka rad, dzięki którym lato stanie się beztroskie również dla włosów.
Słona lub chlorowana woda, wiatr, promienie UV, wysoka temperatura to główni wrogowie naszych włosów latem. Po wakacjach pełnych słońca bądź łatwo zauważyć, że nasze kosmyki nie są w najlepszej kondycji.
Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Lato to bardzo dobry okres na nawilżanie i regenerację skóry, ale nie tylko. Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej radzi, jakie zabiegi pielęgnacyjne oraz upiększające warto wybrać jeszcze przed urlopem, by zadbać o jędrność i młodość ciała, a jednocześnie nie narazić się na ryzyko poparzenia słonecznego.
Ochrona lipidowa skóry zostaje znacznie osłabiona pod wpływem wiatru, słońca i gorącego powietrza. Zwykle po urlopie nasza skórą jest bardzo sucha, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Powrót do domu z wakacji wiąże się zatem często z koniecznością przywrócenia skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Nadchodzi nieuchronny moment końca wakacji. Wkrótce wszyscy powrócimy do swoich codziennych obowiązków związanych z pracą czy nauką. Wykorzystajmy więc te ostatnie chwile lata na zdobycie niezapomnianych wspomnień, do których będziemy wracać myślą podczas długich godzin spędzonych w biurze.
Dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Dotyczy to w szczególności osób starszych. Wraz z upływem lat, organizm potrzebuje innych witamin i produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Latem, osoby opiekujące się swoimi rodzicami lub dziadkami, mając na względzie ich dobro, powinny zadbać, aby w kuchni znalazły się sezonowe warzywa i owoce.
Osoby cierpiące na choroby nowotworowe narządów rodnych nie mogą w pełni cieszyć się letniego wypoczynku, tak jakby tego chciały. Leczenie nowotworu nie zawsze pozwala np. na opalanie się. Program „Jestem przy Tobie” zapytał Barbarę Jobdę – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych o to, czy kobiety w trakcie leczenia i bezpośrednio po nim powinny szczególnie uważać na słońce, jakie aktywności fizyczne są wskazane latem, a także jak się przygotować do wakacyjnych podróży.
Podobno gdyby całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, proces jej starzenia rozpocząłby się dopiero po 60-stce. Nie sposób się o tym przekonać, dlatego na co dzień gdybanie lepiej odstawić na bok, a w zamian realnie zająć się profilaktyką i niwelowaniem już powstałych zmian.