Lato 2022 roku było najcieplejszym sezonem w historii Europy i cechowało się intensywną serią rekordowych fal upałów, susz i pożarów lasów. Podczas gdy Eurostat odnotował już niezwykle wysoką nadwyżkę śmiertelności w tym okresie, dokładne dane nie były znane. Teraz Institute for Global Health (ISGlobal) w Barcelonie podał, że w związku z ubiegłorocznymi upałami życie straciło ponad 61 tysięcy Europejczyków.
Temperatury powyżej 30 stopni, ostre słońce, a niekiedy gwałtowne burze. Możemy cieszyć się letnią aurą, jednak nie dla wszystkich jest ona korzystna. W upalne dni należy pamiętać o dzieciach, seniorach, osobach chorych i o zwierzętach. Ważne jest także bezpieczeństwo związane ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym.
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.
Na upalne dni nie ma nic lepszego niż sprawdzone sposoby naszych dziadków. Jednym z nich jest zastąpienie ciężkostrawnych, gorących zup chłodnikami warzywnymi lub owocowymi. Nie dość, że przywołują smak dzieciństwa, to jeszcze świetnie orzeźwiają i dostarczają wielu cennych składników odżywczych.
Lato, zwłaszcza takie gorące jak tegoroczne, to czas kiedy zjadamy ogromne ilości lodów. Czy należą one do grupy bezpiecznych słodyczy? Zdaniem dietetyków niestety tak nie jest. Dwie gałki lodów to około 250 kilokalorii, czyli tyle samo, ile zawiera pół tabliczki czekolady.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wymagającymi warunkami dla kierowców są upał, pełne słońce i bezchmurne niebo. Cieszymy się, że prognoza pogody nie zapowiada opadów, jednak rzadko myślimy o trudnościach, jakie mogą wynikać z letnich, słonecznych warunków panujących na drodze. Latem warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy komfort widzenia podczas prowadzenia samochodu i zadbać o prawidłową ochronę oczu korzystając z właściwie dobranych okularów.
Żądlą, bzyczą, dokuczają, uczulają... Komu z nas owady nie dały się we znaki, zwłaszcza latem? Ochronę przed nimi zapewnią nowoczesne preparaty oraz stacjonarne urządzenia w postaci np. moskitier czy lameli. Jak znaleźć skuteczny sposób na walkę z uciążliwymi insektami?
Słońce, świeże owoce i warzywa, długie dni i noce pełne gwiazd. Zapach siana, kwitnących lip i ziół. Czas żniw, ale także odpoczynku na urlopach i wakacjach. Lato niesie ze sobą wiele radości, a dziś właśnie się zaczyna - najdłuższym dniem w roku.
Zdecydowana większość kierowców nie wyobraża sobie podróży samochodem bez sprawnie działającej klimatyzacji. Nie wszyscy jednak mają świadomość, jak poprawnie o nią dbać i ją serwisować. Eksperci motoryzacyjni ProfiAuto wskazują na co zwrócić uwagę przed wakacyjnym wyjazdem, aby móc w pełni cieszyć się jego pozytywnym klimatem.
Lato pachnie tysiącem naturalnych zapachów – łąki, lasy, morze, kwitnące ogrody i ogródki obdarzają nas feerią wspaniałych woni, które w połączeniu z różnorodną kolorystyką, promieniami coraz mocniej grzejącego słońca i delikatnym dotykiem ciepłego wiatru tworzą doskonały klimat dla wakacyjnego wypoczynku.
Piękna pogoda i wypoczynek nie kojarzą się chorobami i leczeniem. Jest jednak kilka infekcji, które mogą uprzykrzyć letni urlop. Zaś wymarzony wypoczynek może się skończyć z gorączką i chusteczką przy nosie. Angina czy przeziębienie mogą nas przecież dopaść latem, a nie tylko jesienią lub zimą. Chorobotwórcze bakterie i wirusy nie rozróżniają pór roku.
Nasze stopy na wakacjach nie mają łatwo. Każdego dnia narażane są na otarcia i urazy. Długie, piesze wycieczki, odkryte buty oraz spacery na boso po plaży mogą powodować pęcherze, odciski i skaleczenia. Skóra staje się też zrogowaciała i twarda. Po urlopie warto więc poświęcić jej trochę czasu, aby przywrócić stopom właściwą kondycję.
Wakacje to okres, który rządzi się swoimi prawami – ciepłe, letnie wieczory, aktywne weekendy i spotkania z przyjaciółmi. Lato sprzyja wielu formom rozrywki, którym towarzyszy jedzenie. Osoby będące na diecie wcale nie muszą odmawiać sobie przyjemności, a dieta nie musi oznaczać drakońskich wyrzeczeń. Co warto jeść w okresie wakacyjnym, aby utrzymać linię i w pełni cieszyć się z uroków lata?
W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Dodatkowo przygotowanie napoju może czasem sprawić trudność osobom starszym. Dlatego pamiętajmy w upalne dni o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.
Przyczyną przykrego zapachu stóp nie jest jedynie pot, a namnażające się na skórze bakterie. Świeży pot zdrowego człowieka nie ma woni. Za jego intensywność może jednak odpowiadać nasza dieta czy zażywane lekarstwa. Duża ilość czosnku czy kalafiora oraz silne leki np. antytrądzikowe, mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu.