Spędzanie co najmniej dwóch godzin tygodniowo na wśród natury jest ważnym czynnikiem zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie.
Małżeństwo w wieku 65 i 66 lat z Podkarpacia szczęśliwie wróciło do domu, po całym dniu spędzonym w lesie. Grzybiarze zgubili się w okolicach Cegielni Markowicze w województwie lubelskim. Na szczęście mieli przy sobie telefon komórkowy, dzięki któremu zadzwonili po pomoc. Niestety nikt z rodziny nie mógł ich odnaleźć. Odnaleźli ich policjanci, którzy weszli w głąb lasu i po około 2 godzinach poszukiwań bezpiecznie wyprowadzili.
Lasy, łąki, parki i przydomowe ogródki to ulubione siedliska kleszczy. Latem, kiedy większość wolnego czasu spędzamy na łonie natury, powinniśmy szczególnie uważać na ukąszenia tych małych pajęczaków. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami oraz dlaczego stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia?
33 policjantów, strażników granicznych i strażaków poszukiwało zaginionej 82-letniej kobiety, która podczas grzybobrania zabłądziła w lesie. Już po niespełna dwóch godzinach poszukiwań zaginiona została odnaleziona. Wyziębiona i zmęczona trafiła do lubaczowskiego szpitala.
Kleszcze to pasożyty, które szczególnie dają nam się we znaki latem. Ukąszenie jest praktycznie bezbolesne, jednak jego konsekwencje mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Na spotkanie z tymi pajęczakami jesteśmy szczególnie narażeni w lesie, na łące, ale także w miejskich parkach czy przydomowych ogródkach. Dlatego, wraz ze zbliżającymi się wakacjami, warto pamiętać o profilaktyce.
Po obfitych, letnich deszczach sezon grzybowy nastał szybciej niż w latach poprzednich. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.
Skazani będą zatrudniani w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych – Nadleśnictwach, przy pracach związanych z gospodarką leśną. Porozumienie w tej sprawie podpisali Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W lasach wielu regionów Polski obowiązuje już trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pamiętajmy, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci - apelują leśnicy. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw.
W związku z wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów deszczu w ostatnich dniach na terenie niemal całej Polski obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach - ostrzega Straż Pożarna. Strażacy apelują do turystów wypoczywających w polskich lasach o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobnie należy zachowywać się na terenach przyleśnych, łąkach oraz torfowiskach.
Rusza nowa akcja ekologiczna. Ambasadorami programu są Dorota Wellman oraz Marcin Prokop, a jego celem - krzewienie szacunku do drzew i edukacja o roli drzew w naszym życiu.
W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Mogą one przenosić wiele rodzajów bakterii i wirusów niebezpiecznych dla człowieka i zwierząt. W tym roku z powodu ciepłej zimy kleszczy jest znacznie więcej i są zdecydowanie groźniejsze niż w latach ubiegłych.