Pesymistyczne doniesienia dotyczące kryzysu zakłóciły spokój Polaków, od października 2011 roku niemal podwoiła się grupa ankietowanych przekonanych, że w perspektywie roku kondycja polskiej gospodarki ulegnie pogorszeniu - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Coraz większy sceptycyzm gości też w prognozach dotyczących jakości życia rodzin – w analogicznym okresie odsetek osób spodziewających się zmian na gorsze wzrósł z 16% do 31%. Obawy te nie przystają do bieżącej sytuacji kraju – przede wszystkim do poziomu twardych wskaźników makroekonomicznych, ale także do wciąż niezłych ocen respondentów – dają raczej wyraz stale nakręcanej spirali strachu.
Nowe amerykańskie badania, których wyniki opublikowano w magazynie „Biological Psychiatry", wykazały, że silne negatywne emocje u osób zdrowych fizycznie i psychicznie przyczyniają się do intensyfikacji procesu kurczenia się mózgu.
Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Nie tylko miłośnicy sztuki powinni odwiedzać muzea, teatry i opery. Mniej zainteresowani twórczością artystyczną także mają powód do bywania w tego rodzaju placówkach - zyskają dzięki temu lepsze zdrowie i samopoczucie, uważają norwescy uczeni.
Kiedyś żyło się spokojniej - mawiają dojrzali. Nic dziwnego, dziś tempo codzienności bywa zawrotne, a ilość bodźców, na jakie jest się narażonym, antenatom wydawałaby się nie do zniesienia. Stąd niepokój, lęki i rozdrażnienie są coraz powszechniej odczuwane. Cennym okazuje się więc znalezienie sposobu na uspokojenie umysłu i relaks.
Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.
Odpowiednia ilość niezakłóconego snu to bardzo istotny czynnik dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia snu przyczyniają się do rozwoju rozmaitych chorób, obniżają odporność i zwiększają ryzyko wielu dolegliwości.
Uzależnienie od seksu jest stosunkowo niedawno potwierdzonym i opisanym „nałogiem". Jak się okazuje, może nie tylko zrujnować życie osobiste, ale i wpędzić w choroby. I nie chodzi tu jedynie o zagrożenie chorobami wenerycznymi. Uzależnienie od seksu powoduje depresję, wskazują uczeni z Nowej Zelandii.
Cierpisz z powodu stresu psychicznego? Ostatnie badanie pokazuje, że stres odczuwany w średnim wieku może prowadzić w późniejszym okresie życia do rozwoju demencji, nierzadko do choroby Alzheimera.
Papier, druk, taczka - to wszystko przyjęliśmy z Chin i może powinniśmy zrobić tak samo w przypadku chińskich systemów ćwiczeń Tai Chi i Qigong.
Morgan Freeman ma nadzieję, że nigdy nie będzie zmuszony do wzięcia udziału w bójce. Aktor przyznał, że panicznie boi się fizycznej konfrontacji z drugim człowiekiem.
Oprócz dokonania zmian w stylu życia, takich jak przyjęcie specjalnej diety i poddawanie się technikom redukcji stresu, eksperci polecają również hipnoterapię i probiotyki jako metody złagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego (irritable bowel syndrome - IBS).
Naukowcy twierdzą, że odkryli, dlaczego ludzie uzależniają się od leków takich jak valium, innych antydepresantów, środków zmniejszających napięcie mięśniowe i tabletek nasennych.
W krajach unijnych liczba osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej sięga 50 mln, tj. około 11% ludności. W naszym społeczeństwie dominuje przekonanie, że choroby psychiczne przynoszą wstyd chorującym oraz ich najbliższym i w związku z tym zazwyczaj są ukrywane przed innymi ludźmi.
Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.