Niektórzy mężczyźni nerwowo reagują, gdy dostrzegają u siebie pierwsze objawy łysienia, niemniej jednak w ogólnym odbiorze nie jest niczym dziwnym gdy panowie tracą włosy - w przypadku kobiet taka sytuacja kojarzona jest z chorobą.
Samopomoc nie jest sposobem na wyleczenie choroby depresyjnej na własną rękę, ale może przyczynić się do przyspieszenia powrotu do zdrowia i utrzymania korzyści z leczenia.
Większość z nas intuicyjnie wie, że śpiew podnosi na duchu, teraz badania naukowe wykazały, że naprawdę tak właśnie się dzieje.
Codziennie używamy języka, aby wyrazić nasze emocje, ale i odwrotnie - język wpływa na to, co czujemy. Dwa nowe badania opublikowane w magazynie Psychological Science, ukazują w jaki sposób zachodzą interakcje między językiem i emocjami oddziałującymi na nasze samopoczucie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 450 mln osób na świecie ma problemy ze zdrowiem psychicznym, które odpowiadają za niemal 20% ciężaru chorób w Europie. Co czwarta osoba zmierzy się na pewnym etapie swojego życia z problemem dotyczącym zdrowia psychicznego, a jednym z najpowszechniejszych schorzeń jest lęk, który wpływa na naszą zdolność radzenia sobie w życiu codziennym i utrzymywania relacji z otoczeniem.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women's Hospital (BWH) pokazuje, że powszechna forma lęku, tj. zaburzenia lękowe w postaci fobii, wiąże się z krótszymi telomerami u kobiet w średnim wieku i starszych.
13 lipca to kolejny piątek 13-go w tym roku. Okazuje się, że ten dzień stanowi jeden ze sztandarowych zabobonów wzbudzających lęk. I to niestety nie jedyna taka data, także inne kartki z kalendarza wzbudzają nie pokój i sprawiają, że wielu ludzi odkłada realizację ważnych spraw na inny czas.
Czy łatwo zapomnieć o lęku po przeżyciu traumatycznego zdarzenia? Naukowcy z Niemiec odkryli, że to mało prawdopodobne. W toku nowych badań, których wyniki opublikowało czasopismo The Journal of Neuroscience, naukowcy z uczelni w Bonn i Berlinie, Niemcy, zidentyfikowali mechanizm powstrzymujący proces zapominania o lęku w następstwie stresującego zdarzenia. Odczucie lęku nie ulega osłabieniu, jeżeli do mózgu uwolniona zostanie niewystarczająca ilość dynorfiny - twierdzą badacze. Ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii dla pacjentów urazowych.
Osoby cierpiące na lęk, depresję, bezsenność lub inne formy psychicznych dolegliwości ma większe ryzyko zgonu z powodu udaru, wynika z badań.
Kasia Sobczyk śpiewała, że "trzynastego wszystko zdarzyć się może", wielu jednak podziela opinię, iż nie tyle wszystko może mieć wówczas miejsce, ile to, co pechowe, szczególnie jeśli trzynasty wypada w piątek. Przesądni mogli się obawiać 2012 roku, bowiem wspomniana data wypada w nim aż trzykrotnie. W kwietniu po raz drugi.
Pesymistyczne doniesienia dotyczące kryzysu zakłóciły spokój Polaków, od października 2011 roku niemal podwoiła się grupa ankietowanych przekonanych, że w perspektywie roku kondycja polskiej gospodarki ulegnie pogorszeniu - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Coraz większy sceptycyzm gości też w prognozach dotyczących jakości życia rodzin – w analogicznym okresie odsetek osób spodziewających się zmian na gorsze wzrósł z 16% do 31%. Obawy te nie przystają do bieżącej sytuacji kraju – przede wszystkim do poziomu twardych wskaźników makroekonomicznych, ale także do wciąż niezłych ocen respondentów – dają raczej wyraz stale nakręcanej spirali strachu.
Nowe amerykańskie badania, których wyniki opublikowano w magazynie „Biological Psychiatry", wykazały, że silne negatywne emocje u osób zdrowych fizycznie i psychicznie przyczyniają się do intensyfikacji procesu kurczenia się mózgu.
Zmiana czasu w Polsce następuje dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca - zmieniamy czas na letni, a w ostatnią niedzielę października - na zimowy. Manipulacje te podyktowane są głównie kosztami ekonomicznymi - oszczędność energii, niższe koszty pracy, lepsze przystosowanie człowieka do zmian zachodzących w środowisku. Czy mają wpływ na nasze samopoczucie, zachowania i czy zdajemy sobie z tego sprawę?
Nie tylko miłośnicy sztuki powinni odwiedzać muzea, teatry i opery. Mniej zainteresowani twórczością artystyczną także mają powód do bywania w tego rodzaju placówkach - zyskają dzięki temu lepsze zdrowie i samopoczucie, uważają norwescy uczeni.
Kiedyś żyło się spokojniej - mawiają dojrzali. Nic dziwnego, dziś tempo codzienności bywa zawrotne, a ilość bodźców, na jakie jest się narażonym, antenatom wydawałaby się nie do zniesienia. Stąd niepokój, lęki i rozdrażnienie są coraz powszechniej odczuwane. Cennym okazuje się więc znalezienie sposobu na uspokojenie umysłu i relaks.