Strach jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Z kolei potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych i uniwersalnych potrzeb człowieka. Czego boimy się najbardziej? Jak wynika z badania zrealizowanego przez GfK na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad 40 proc. Polaków obawia się choroby lub wypadku, które sprawią, że będą ciężarem dla bliskich, również w wymiarze finansowym. Większość naszych obaw wiąże się ze strachem o zdrowie i losy najbliższych.
Ty najlepiej wiesz, jak uroczy, ciekawy świata, inspirujący jest twój wnuk. Jeśli jednak jest nieśmiały, inni - w tym jego rówieśnicy - mogą się o tym nie dowiedzieć. Dlatego postaraj się pomóc niepewnemu siebie dziecku otworzyć się na świat i ludzi.
Wystarczy „prosto stanąć", aby osłabić objawy depresji, mówią badacze z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii.
Jeśli chodzi o sposób jedzenia, różni ludzie różnie się zachowują. Dietetycy wymieniają pięć typów „emocjonalnych zjadaczy". Sprawdź, którym z nich jesteś.
Unikanie tego, co niepokoi lub wymaga rozwiązania, nie „załatwi sprawy", a raczej pogłębi tarapaty, ale przewrotny tytuł tekstu ma zachęcać innego spojrzenia na dręczące nas kłopoty, a nie kapitulacji przed nimi.
Wiemy, dlaczego nie lubisz swojej pracy. I nie, nie chodzi o to, że po prostu nie lubisz pracować. Owszem, zdarzają się i takie postawy, ale w większości przypadków przyczyny niechęci do zajęcia, które daje pieniądze, leżą gdzie indziej. Jeśli poznasz rzeczywisty powód takiego status quo, łatwiej Ci będzie powalczyć o zmianę tej sytuacji.
Nie jest łatwo wrócić do pracy nawet po relatywnie krótkiej przerwie, jaką jest dłuższy weekend. Na myśl o poniedziałku wielu ludzi doświadcza „post vacation blues". Zobacz, jak szybko i skutecznie poradzić sobie ze stresem, banalne czy zabawne zachowania dają realne efekty.
Już dziesięć minut medytacji dziennie pomaga zmniejszyć lęk i stres oraz lepiej skoncentrować się na tym, co się robi.
Stajesz się posępny/a i ponury/a? Nie, to nie musi być wina tego, że Twoja osobowość się zmienia czy też okoliczności są niesprzyjające, wystarczy, że się nie wyśpisz, a ogranie Cię „czarnowidztwo".
Poczucie samotności to dużo więcej niż emocjonalny dyskomfort. To zagrożenie dla zdrowia. Eksperci alarmują, że paniczny lęk przed odrzuceniem i samotnością może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, nadwagi i chorób układu krążenia, a także poważnych zaburzeń psychicznych. Skąd biorą się nasze lęki i jak z nimi walczyć?
Zamartwianie niszczy nam życie - odbiera radość i wpędza w depresyjne nastroje. Nie pozostaje bez wpływu zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. A łatwo wpaść w spiralę myśli pełnych trosk i niepokoju, bo życie dostarcza doń wielu powodów. Warto z tym walczyć, by móc „swobodniej oddychać" na co dzień.
Jeśli zmagasz się ze stresem i lękiem, pomóc może ci jogurt z probiotykami.
Uczeni z Uniwersytetu w Pavii mówią, że plotkowanie ma niezwykły efekt - powoduje wydzielanie hormonu, który ma związek z tworzeniem więzi przyjaźni i miłości.
Smiech to nie tylko „objaw" przyjemnego spędzania czasu, relaksu i radości, może mieć też prozdrowotne korzyści. Zobacz, dlaczego kreowanie sytuacji skłaniających do wesołości pomaga zachować dobre fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.